Kodėl pasirinkau Open Source?

Kažkaip pagalvojau, kodėl gi aš taip pasirinkau atvirą koda: naudoju Ubuntu bei kitas atviro kodo bei laisvas programas, palaikau Creative Commons ir panašiai.

Kad ir kaip bandyčiau save apgaudinėt, kad svarbiausia idėja bei nepasitenkinimas komerciniais dalykais, tačiau pagrindinė priežastis, kodėl aš ir toliau naudoju atvirą kodą – finansinė.

Žinoma, pradžioje buvo smalsumas, idėja, kad čia kažkas kito, kažkas įdomaus. Paskui atsirado požiūris “kam mokėt, jei yra gerų nemokamų dalykų”. Dabar gi tas “kam mokėt” tapo vyraujančiu. Man komercinė programinė įranga yra sunkiai įperkama. Na, gal ne tiek sunkiai, bet kelių šimtų litų už operacinę sistemą tikrai gaila. Žinoma, galiu daryt kaip ir visi – parsisiųst visas reikalingas programas iš kokios linkomanijos ir vargo nejaust. Bet pats tas atviras kodas pakeitė mano mąstymą – jei galima gauti legaliai nemokamai, tai kam daryt kažką nelegaliai?

Dabar gi galvoju, kad jei gaučiau nemokamai arba kartu su kompiuteriu Windows ar MacOS – tikrai neištrinčiau. Žinoma, Ubuntu būtų šalia, bet ir kita OS liktų. Kodėl? Aš esu labiau vartotojas. Man tikrai vienodai, kas dedasi programų viduriuose – neturiu jokio noro lįst taisyt klaidas (nebent tai mano kurtos programos). Tokiu atveju tai, kad galima gaut kažkieno kodą, visiškai neturi prasmės. Svarbu, kad tai veiktų ir kuo tvarkingiau per daug nelendant į vidurius.

Linuksistai visada teigia, kad jų garbinama OS veikia žymiai stabiliau ir geriau nei visos kitos pasaulyje. Gal… Jei turi tik komandinę eilutę. Tačiau kitos posistemės kartas nuo karto užlūžta arba padaro tokių nesąmonių, kad tik perkrovimas padeda. DOS juk irgi veikdavo pakankamai stabiliai, kol nebuvo apvilktas langais 🙂 Kai kas pasakytų, kad viską galima susitvarkyt ir neperkrovus. Bet aš gi minėjau – esu vartotojas, ir tingiu kapstytis komandose, konfigūraciniuose failuose, kažką kompiliuot ir t.t.

Tačiau kadangi jau žinau, kaip reikia sau susitvarkyt sistemą, programas, tai jau galiu atlikti greitai ir neskausmingai. Bet faktas, kad problemų neišvengiu su jokia OS.

Tarp kitko. Linuksistai turi bėdą – jiems viską reikia susitvarkyt pagal save, todėl OS X arba Windows jiems netinka, nes per mažai konfigūravimo galimybių. Windowsistai atvirkščiai – jei langų mygtukai ne tose vietose, kur jiems įprasta – šaukia, kad sistema nieko verta. Abiejų šių įpročių atsikračiau, todėl patogiau jaučiuosi bet kurioje sistemoje ir su bet kuriom programom – visada suprantu, kad reikia pirma susipažint, o jau po to lįst dirbt…

Taigi, prie ko aš čia lenkiu. Nors ir esu atviro kodo gerbėjas bei vartotojas, nežadu spjaut ir į komercinę programinę įrangą. Didelę dalį šio pasirinkimo apsprendžia finansai.

11 comments

  1. Dėl DOS’u labai klysti. teko nemažai metu dirbti su jais, tai pasakysiu vienu žodžiu, košmaras. Pastovus sistemos lūžimai ypač darbe su tinklu, per dieną po kelis kartus, o kartais ir dešimtimis kartu. Sistemos atstatymas po lūžimų sudėtingas, o kartais neįmanomas (“fat” įpatybės). Lietuvybę tekdavo įgrūsti per šikną. ir t.t.
    p.s. DOS ir nebuvo su grafika, tie DOS su grafika jau buvo vadinami “windows” 3.01, 95, 98, melėnium

  2. Nesakau, kad DOS buvo labai gera sistema. Jei su ja daryt tai, kam ji nepritaikyta(darbas tinkle), nenuostabu, kad lūždavo. O šiaip tai kai funkcijų – minimumas, tai dėl sistemos nestabilumo kaltint galima kreivą softą, o ne pačią OS 🙂
    O vat dėl win 3.xx tai ten būtent buvo DOS, nes Windows aplinką reikėdavo atskirai paleist. Pradinė sistema buvo vistiek DOS. Pilnai paslėpta tai buvo tik nuo Win 95, bet ir ten dar galima buvo pastebėt “Starting Windows” eilutę.

  3. Asmeniškai aš antras mėnuo naudoju Linux ir nutiko taip, kad į žydrus Windows’us jau ir pažiūrėti negaliu. Dabar teliko argumentų prisigalvoti 🙂 Bandom. Žinoma, tai ir finansinė pusė, ir pasitenkinimas žinant, jog nepriklausai nuo jokios evil kompanijos. Toliau, ką daro Windūžnikas, kai jam reikia kokio softo? Lenda į Google ir siunčiasi pats nelabai žinodamas ką, tuo tarpu aš atsidarau Software Center ir už 15s turiu įdiegtą arba jau įdieginėjamą programą. Tęsiam, per kiek laiko užsikrauna Windows? Nes mano Xubuntu per 12s, Ubuntu užsikraudavo per 18s, kompas nėra blogas, bet auksiniu irgi nepavadinčiau, aš tokiais greičiais esu patenkintas. Be to, kokia yra tendencija dėl užsikrovimo laiko kitimo, ilgą laiką naudojantis sistema, Windows’uose ir Linux’e? Toliau, konfigūracijos laimė. Nėra tokios sistemos, kuri būtų labiau konfigūruojama ir pritaikoma saviems poreikiams, negu Linux šeimos sistemos.
    Ir pabaigai, jeigu save laikai bent šiek tiek kompiuteriuose nusimanančiu žmogumi, tiesiog privalai išbandyti kažką daugiau nei Windows arba bent jau susigalvoti tvirtų argumentų, kodėl to nedarai. Deja, tokie argumentai dažniausiai būna “linux šūds”, “bl*** nzn kajp interneta yjungt” ir pan.

  4. Tie, kurie rėkia, kad “Linux – šūds” tai tie, kurie susidūrę su kokia nors problema (pvz nepavyko pajungt kokio vieno printerio) iškart trakuoja, kad taip bus visada (nepajungs JOKIO printerio) Ir tada aiškina maždaug “prieš 5 metus bandžiau – žiauriai nepatiko, ir dabar ten tikrai tas pats šūdas, nes ten niekada niekas nesikeičia”. Na, bet tenka pripažinti, būna ir linuxistų, kurie vien išgirdę “Microsoft” pradeda keiktis, siųst prakeiksmus tam, kas tą žodį paminėjo 🙂 Aš manau, kad yra svarbu atsisakyt prietarų, kad “tas gerai, tas blogai”. Viskas turi pliusų ir minusų…

  5. DOS tai čia kokie 91-92 metai? Galima plačiau apie tinklus tais laikais? 😀
    Po to kai buvo ir FAT apkaltintas netobulumu, tai galima įtarti, kad autorius buvo novel gerbėjas? :-/

  6. Na, jei FAT būtų tobula failų sistema, kažin, ar būtų prireikę kitų. Bet čia ne esmė 🙂 O tinklai tais laikais būdavo. Kiek teko girdėt ir prosenelių – sujungdavo du kompus LPT kabeliu kokiam žaidimui pažaist 🙂

  7. FAT tikrai netobula, bet iškilus problemoms kaip tik nėra sudėtinga atstatyti duomenis. Ko nepasakysi apie novel – kol veikia tai veikia, bet kai subirėjo tai šakės…
    Dėl žaidimų per LPT neatsimenu, kad bučiau ką nors girdėjęs. Berods tik failų apsikeitimas egzistavo per LPT tokiam Norton Commander 🙂

  8. Man per daug windows irgi netrukdo, bet Linux daug mielesnis akiai ir patogesnis. Tai kam vargint save ir naudot kažką kita 🙂

  9. Aš 6 metus naudojau Windows (pradedant nuo 95, 98, XP ir Vista). Po to, apie 6 mėnesius dualbootinau (kartais persijungdavau į Ubuntu, kartais į XP) ir vėliau ištryniau Windows. Kodėl? Priežasčių tikrai daug: terminalas, virusų nebuvimas, VISIŠKAS LEGALUMAS, greitis, grožis, naujos galimybės ir žinios. Aš nesakau, kad to nėra Windows ar MacOs sistemose. Tikrai yra. Bet atviras kodas man dėl legalumo ir kontributorių (žmonių, kurie dėl jo išprotėję), man patiko 🙂 Šaunuolis, kad esi ištikimas legaliems dalykams ir nesistengi OS ar programų siųstis iš torrent’ų 🙂

  10. Na, programos bei OS pas mane kažkur mėtosi seniai parsisiųstos „dėl viso pikto, jei kam prireiks“. Su žaidimais bei filmais sunkiau – 150 Lt už XboX žaidimą – man dar daugoka :/ O filmų kitaip gaut ir neišeina, jei nespėji pažiūrėt kino teatre. Bet vat už muziką aš moku, ir tuo didžiuojuosi! 🙂

  11. Su pirmomis keturiomis straipsnio pastraipomis visiškai sutinku.
    Taip pat kurį laiką pasėdėjus su open source ir Win sistemoje ieškai nemokamų programų, kai atsiranda poreikis, o ne į LM bėgi.
    Dar labai patinka atnaujinimai. Kelias mygtukų paspaudimais atsinaujina ne tik operacinė sistema, bet ir programos. Aišku ne pačios naujausios versijos būna, bet tai galima koreguoti, JEI labai norisi 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *