Jau virš 10 metų dirbu IT srityje. Esu matęs ne vieną organizaciją, kuri daro, mano manymu, klaidas savo IT ūkyje. Pradedant savo internetiniu puslapiu, baigiant naudojama programine bei technine įranga. Netgi įmonės, pačios užsiimančios tuo dalyku, to neišvengia. O kadangi mačiau ne tik blogų, bet ir gerų pavyzdžių, galiu šiek tiek padalinti patarimų, kas ir kaip. Todėl nutariau kartas nuo karto apžvelgti tokių klaidų rinkinius, ir, galbūt, padalinti patarimų.
O prasidėjo viskas nuo to, kad viename renginyje, kur buvo daug rokiškėnų (dalis gyvenančių Vilniuje), mane pristatė kaip „va, jis mums truputį su feisbuku padeda“. Prie manęs vėliau priėjo moteriškė(Rokiškio rajono vietos veiklos grupės atstovė), davė savo vizitinę kortelę, ir paprašė „gal galit pažiūrėt, kaip ten mūsų puslapis atrodo“. Toks visiškai abstraktus prašymas, be jokios perspektyvos – „pažiūrėk į puslapį“. Taigi, pažiūrėjau į www.rokiskiovvg.lt.
Pirmas dalykas, kuris užkliuvo jau ant vizitinės kortelės – elektroninio pašto adresas([email protected]). Jis visiškai neturi jokių sąsajų su puslapiu. Tai dar atleistina, jei turi asmeninį puslapį, kurio gal net adresas koks subdomenas (pvz. kazkas.popo.lt). Tuomet nerūpi įvaizdis, nes puslapis nesusijęs su tavo oficialia veikla. Bet jei jau yra svetainė, kuri kažkuo užsiima, turinti pilnavertį adresą, nurodo savo kontaktuose kažką panašaus į [email protected], tai, atleiskite, yra labai blogai. Žinoma, kai kas gali sakyti, kad seni klientai žino seną adresą, todėl juo ir rašys, o naujo neatsimins. Tai seniems tegu ir lieka senas adresas. Puslapyje turi būti skelbiamas bent jau info@kažkoksdomenas.lt. Šiais laikais nėra taip sunku susikonfigūruot pašto klientą, kad būtų kelios dėžutės vienoje vietoje. Jei kyla klausimų, kaip pasidaryti tokį adresą, tai ką galiu pasakyt – mokėjot kažkam pinigus už tai, kad padarytų puslapį, tai galima truputį primokėt ir kad paštą sukurtų. Dažniausiai hostingo paslaugas teikiančios firmos dar duoda ir pašto dėžutes prie puslapio. Jei ne, yra paslaugų, kur nemokamai gali keletą dėžučių su savo domenu turėt. Mažiems verslams dažniausiai daug nereikia.
Toliau – kaip atrodo pats puslapis. Jis atrodo neblogai, kaip tokią funkciją atliekantis puslapis – pateikiama informacija, nuotraukos, nuorodos daugiau mažiau aiškios. Nereikia kažko per daug ieškoti. O dizainas maždaug 5-10 metų senumo, nepasikeitęs nuo tada, kada buvo sukurtas. Aš, žinoma, suprantu, kad vartotojai ten lankosi tokie, kuriems bet kurie pokyčiai yra tokia tragedija, kad pakeitus mygtuko vietą bus skandalas „niekas nebeveikia!!!“. Ir viskas su tuo tvarkoj. Bet minimalūs pakeitimai būtų į naudą. Bent jau galima būtų padaryti, kad mobiliuose prietaisuose atrodytų geriau. Kita vertus – šiek tiek žvilgtelėjus į puslapio kodą, galima rasti, kad naudota Joomla 1.5 versija. Dabar jau 3 versija išėjusi. Tikėtina, kad puslapio kodas neatnaujintas jau senokai. Aišku, tai vėl galima suversti tam, kad tie, kas su puslapiu dirba, irgi nėra tie, kam naujovės priimtinos. Na, bet vistiek – galima ir geriau. Dar prie kodo kabinėjantis, tai tame puslapyje kažkada buvo geriausios Rokiškio rajono bendruomenės rinkimai. Laimėjo bendruomenė kaimo, kuriame gyvena gal pora šimtų žmonių. Tiesiog balsavime nebuvo ribojimų – balsuoji kiek nori kartų. Kažkas, akivaizdžiai, parašė skriptą, kuris tai ir darė. Aišku, galima teigti, kad taip buvo nuspręsta iš pačios puslapio administracijos – leist balsuot neribotai. Bet tai tada nelabai sąžiningi rinkimai gaunasi.
Dar tame puslapyje yra pateikti Rokiškio rajono kaimiškųjų vietovių tyrimai. PDF formatu. Viskas puiku, jei nori atsispausdinti ir perskaityti. Bet vėlgi – man norisi HTML versijos, kuri patogiai vartytųsi mano išmaniajame įrenginyje.
Kitas nepatogumas – straipsnio antraštės nėra nuorodos. Yra mygtukas „skaityti daugiau“. Bet naujienų (ir visi kiti) portalai jau pripratino, kad pavadinimas=nuoroda į straipsnį. O kai kur ne tik pavadinimas, bet ir visa ištrauka yra nuoroda.
Yra mygtukai, leidžiantys padidinti ar pamažinti tekstą. Tas padidinimas yra nelabai reikšmingas, ir silpniau matantiems situacijos nelabai pagerina. Ir be to – naršyklinis mastelio didinimas yra visai gerai.
Kam leisti rinktis kalbą, jei tai pakeičia TIK pagrindinio meniu punktų iškart matomus pavadinimus? Net tuos meniu išskleidus, jau viskas lietuviškai. Nekalbant jau apie tekstus.
Yra Facebook mygtukas, nuvedantis į atitinkamą Facebook puslapį. Bet tai gerai būtų, jei ten atnaujinimai būtų ne pusmečio senumo. Pakankamai normali praktika yra paskelbus naujieną puslapyje, ją nusiųsti ir į Facebook.
Įdomu, ar kas dar naudojasi funkcija „Siųsti nuorodą draugui el. paštu“, kai visur kitur yra galimybė dalintis nuoroda socialiniuose tinkluose? Nesakau, kad visai nereikia siuntimo el. paštu, bet tai turi būti tik viena iš opcijų.
Prie straipsnių esantis mygtukas „spausdinti“ – gerai, jei kas nors tuo naudojasi. Bet jei jau aš noriu spausdinti, tai tikiuosi, kad iškart atsidaryt spausdinimo peržiūra, o ne tiesiog to straipsnio „printer friendly“ versija, kur reikia dar kartą spausti „spausdinti“.
Kai kuriuose puslapiuose informacija pateikiama ne visai aiškiai. Pavyzdžiui, surašyta, kada kokia bendruomenė švenčia gimtadienį. Beveik prie visų parašyta, kad dešimtmetis kažkurią tai dieną. Bet neaišku, kurie metai.
Kas mane iki šiol nervina, tai kad pas mus visokias paraiškas biudžetinėms įstaigoms teikti reikia užpildžius .doc dokumentą, ir nusiuntus kažkur el. paštu. Kodėl niekas pagaliau nepadaro normalaus paraiškų pildymo internetu, tiesiai puslapyje? Tie doc failai yra tik truputį geriau, nei ranka rašyti pareiškimai. Čia kad galima būtų pasižymėti „mes tai vykdom elektroniniu būdu“. Dar abejoju, ar tas, kas tas visokias paraiškas tikrina, pirmiausia neatsispausdina, o į kažkokią savo sistemą nurašinėja iš popieriaus lapo. Žinau įstaigą, kur būtent taip ir daroma. Taip ir šiame puslapyje – yra tokios pačios dokumentų formos. Nežinau, gal jas kas ir pildo…
Nepaisant visų paminėtų dalykų, puslapis geras. Atlieka gerą darbą – parodo, kad ne vien mieste žmonės gyvena. Bet jei mane prie jo prileistų, pokyčių būtų nemažai…