Blog de la Kroitus

Apie komiksus ir šiaip bet ką

Diena be atviro kodo

Kartais tenka susidurt su žmonėmis, kalbančiais, kad „Atviras kodas – nesąmonė, jokios naudos iš jo“ ir panašiai. Būna netgi tokių, kurie aiškina, kad galėtų ir nebūt jo. Ačiū Dievui, neteko su tokiais susitikt, bet teko skaityt. Todėl ir nutariau pagalvot, kas nutiktų, jei visos atviro kodo programos staiga dingtų.

Pirmiausia, tai neužsikrautų mano kompiuteris. Tiksliau mano Ubuntu neužsikrautų – tiesiog jo nebūtų. Na tiek to – dar yra atsarginis variantas – Windows, kurie pas mane sėdi pabandymui. Tai pat neužsikrautų kompiuteriai tų žmonių, kurie didžiuojasi turėdami Mac’us. Nors jie ir neigia, kad pas juos atviras kodas, bet ten juk FreeBSD branduolys. O pastaroji OS tai tikrai atviro kodo. Lieka tik tie, kas turi Windows.

Ką dažniausiai žmonės veikia įsijungę kompiuterį? Lenda į Internetą. Tai daryti tektų tik su IE. Na, dar Opera pagelbėtų, kas ją turi. Jokio Firefox’o, Safari ar Google Chrome’o nebūtų – šios naršyklės jei ne patys yra atviro kodo, tai sukurti naudojant atviro kodo variklius.

Taigi – paleidus IE reikia rinkt adresą, kur norima nueit. Kadangi dauguma DNS serverių sukasi ant atviro kodo, tai gali būti, kad tiesiog adresą renkant, nieko gero nepavyks išpešti. Na, bet tarkim, kad DNS veikia, arba pavyko atsimint kokį nors IP adresą. Bandom lįst į Google kažko paieškot. Neveikia – jis ant Linux sukasi. Yahoo? FreeBSD irgi neveikia. Lieka Bing. Na tvarkoj. Ieškom ko nors. Jei paieškos rezultatai ir duotų ką naudingo, didelė tikimybė, kad tos nuorodos neveiks. Daugelis puslapių serverių juk taip pat sukasi ant Linux arba FreeBSD. Tarp kitko – ir dauguma puslapių parašyti PHP ir naudoja Apache. Gal ir pavyktų surast kokį veikiantį serverį su uždaro kodo serveriu. Bet socialiniai tinklapiai, forumai, blogai greičiausiai būtų… Gal tiksliau jų nebūtų. Praktiškai visai išnyktų tai, kas vadinama Web 2.0.

Ką tada veikt? Skambint draugams ir siūlyt susitikt, alaus išgert? Gerai, jei telefonas ne su Symbian OS. Nes ta sistema irgi atviro kodo…

Taigi – netekus atviro kodo, netektume tokių dalykų kaip:

Linux, FreeBSD – serveriai;

Apache – interneto puslapiai;

SSH – saugumo sertifikatai;

Python, Ruby, PHP, Perl – programavimo kalbos;

Firefox, Chrome – interneto naršyklės;

Google, Yahoo, Wikipedia – didžiausi interneto žinių šaltiniai.

Ir dar daug daug ko, ko aš net nežinau…

O dar kiek atviro kodo dalykų, kuris nėra programinė įranga.

Taip kad, sakydami, kad „Atviras kodas – nesąmonė“, pagalvokit, ar tikrai jau tokia didelė nesąmonė.

P.S. Idėja nebuvo labai originali – tiesiog užkliuvau už šio straipsniuko.

Post a comment