MIDI Klaviatūra

Ne paslaptis, kad kartais mėginu kurti muziką. Nors ją galima ir pavadint “brainfuck”, bet yra žmonių, kurie sako, kad jiem tai patinka.

Tai štai… Kai kas, tai žinodamas, man padovanojo MIDI klaviatūrą (M-AUDIO KeyRig 49). Kas nežino, tai MIDI klaviatūra yra prie kompiuterio jungiamas įrenginys, kurio dėka galima visai kokybiškai grot į kokią nors programą, palaikančią tokią funkciją.

Parsinešę dovaną, išpakavau. Dėžėje buvo pati klaviatūra, USB laidas ir keli CD. Kadangi parašyta, kad įrenginys suderinamas su Windows ir MacOS, užsikroviau savo Windows (taip – aš dar turiu ir juos). Savaime aišku, prijungus klaviatūrą, reikėjo įdiegti draiverius, perkrauti kompiuterį ir t.t. Standartiniai dalykai windozėje. Dar buvo pateikiamos kelios programos, kurių pagalba galima pamatyt, ką tas džiaugsmas sugeba. Tai buvo pačio gamintojo pateikta programa ir garso bankai, bei Ableton Live Lite 6.

KeyRig programą pamėginau – groja. Pasileidau Live’ą… Na, prisipažinsiu – nemoku aš su ja elgtis, nors visi šią programą giria. Tiesiog tingiu analizuot ir mokytis. O be to – man pateikta Lite versija, kuri neturi daug “feature’ų”. Praktiškai vienintelis dalykas, kurį padariau pasileidęs Live’ą – “upgrade’inau” iki 7 versijos 🙂 Irgi, beje, Lite 🙂

Dar pamėginau su FL Studio – veikia. Viskas su Windows aišku.

Nutariau išmėgint, ar veiks šis dalykas ant mano Ubuntu…

Perkroviau, prijungiau klaviatūrą. Jokio pranešimo, kad rastas koks naujas įrenginys, nieko. Hm… Jau buvau nusivylęs, kad teks muzikuot tik Windozėj 🙁 Tada pradėjau leist po vieną įvairias savo turimas muzikos kūrimo programas. Pataikiau paleist LMMS (čia, galima sakyti, FL Studio analogas). Jau galvojau, kad ir ši programa nieko nepeš, bet… Suradęs, kad takeliui galima priskirt kažkokį MIDI input’ą, pamačiau, kad tarp pasirenkamų punktų atsirado “KeyRig 49”. Pasirinkau. Tam takeliui priskyriau kažkokį sintezatorių, ir ką gi… Woohoo – veikia!

Vėliau dar radau vieną programą, kuri palaiko kokį nors MIDI kontrolerį. Nebūtinai klaviatūrą. Mixxx – programa skirta miksavimui ir DJ’avimui. Juoko dėlei pamėginau priskirt klaviatūrą kaip MIDI kontrolerį. Keista buvo – kažkurį klavišą nuspaudus pradėjo grot, kažkurį – kito tempas. Reikai atidžiai pasinagrinėt 🙂

Dar truputį “pažaidęs” nusiraminau – nėra jau taip blogai Linux’e su multimedijos įrenginiais, kaip visi kad gąsdina. Juk prisiminus unix veikimo principus, tai visi įrenginiai atpažįstami, tik reikia mokėti į juos kreiptis. Gaunasi, kad OS mano klaviatūrą iškart pažino ir neprašė jokių draiverių. Problema jau tokiu atveju programinėje įrangoje – jei nesugeba padaryt taip, kad gautų ir siųstu atitinkamu formatu, tai nemanau, kad OS kaltė.

Po kurio laiko dar prisiminiau, kad už sienos gyvena žmogus, turintis MacBook’ą. Kadangi visi giria MAC OS X už nuostabų suderinamumą su multimedijos įrenginiais, tai buvo nuspręsta pamėgint ir ten.

Instaliavom Garage Band, prijungėm klaviatūrą, pasirinkom garso banką ir tiesiog pradėjom grot. Šįkart Apple savo vardą pateisino.

Taigi, išvada tokia, kad realiai, kad MIDI klaviatūra (bent šiuo konkrečiu atveju) pradėtų veikt, daugiausia darbo tenka įdėt jungiant prie Windows, nes ten reikia ir draiverius instaliuot, ir programą. Linux ir MAC OS X – tereikia programos, su kuria galima grot. Ir nereikia verkt, kad Linux – visai neskirtas darbui su multimedia. Tereikia atidžiau paieškot, ir viskas įmanoma!

3 comments

  1. Mano draugas-muzikantas pasakė, kad Linux yra sudėtinga dirbti su muzika. Bet, jo žodžiais, “stabiliau”. Dar sakė, kad mažai softo ir tik supereksperimentinio 🙂 Ką visa tai reiškia ir ar yra tiesos?..

  2. Kad softo mažai – ne visai sutikčiau. Yra tų programų, tik dažnai jos būna labai specifinės – su viena darai tą, su kita – kitką. O kad tos programos “supereksperimentinis”, tai visai pritariu – reta kuri yra bent jau 1 versija. Dažniausiai tik 0.x, o tai reiškia – vis dar kuriama.

  3. reazon the best! o seip, gal chebra kas turit parduot MIDI klava, atpazystancia reazon 4.0, ir drumsite? nereikia afigienos, uztenka keletos klavisu, man bytams kurti pagrinde, nes atsibodo pc keyboard. ir as beabejo kalbu apie windows xp operacine, ne apie kazkokias ten ciki briki kaip kad ce jus rasot. rasykit i e mail jei turit ka pasiulyti, pajamciau uz 140-200lt ant kart

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *