Linux vs. Windows (part ?)

Per vakar ir šiandien perskaičiau 3 įrašus apie Linux ir Windows. Kai kas bando suprasti, kodėl Linux neišstumia Windows, kai kas tai užtikrintai teigia, o kai kas, to įtakotas, džiaugiasi, kodėl Linux yra gėris. Žinoma, visų tų įrašų komentarai pavirto eiliniu “Windows rules!” prieš “Linux uber alles!” karu. Na, gal ne tiek karu, kiek mūšiu. Tiksliau trimis mūšiais.

Pat kažkaip nesivėliau į tuos apsižodžiavimus, nes elementariai tingėjau barškint klaviatūrą. Ir perskaityt visko nedrįsau – taip galima nuotaiką susigadint tik 🙂 Bet savo galvoje tas mintis mėginau sudėliot.

Ir priėjau štai kokios išvados. Linux nepajėgia išstumti Windows dėl daugelio priežasčių (nevardinsiu – spauskit aukščiau esančias nuorodas). Bet ar tikrai to reikia? Linux visada buvo geek’ų OS, o Windows – visų, tinginčių gilintis ir kankintis. Žinoma, dabar jau nebereikia tiek kruštis su pingvinu, kiek prieš keletą metų, bet nesvarbu – įvaizdis toks ir liko. Tai vat – jei didžiojoje daugumoje namų kompiuterių atsirastų koks nors Ubuntu, tai prarastų savo žavesį. Negalėtų linuxoidai sakyt “windozė – sux, linux – awesome, bet jūs to nepatiriat, nes nebandėt” Jei dauguma būtų išbandę ir naudotų, iškiltų panašios problemos kaip dabar kyla M$ produktui. Atsirastų virusai, trojanai, pradėtų lįst klaidos, jei įsigalėtų viena distribucija – kiltų kaltinimai monopoliu, ir t.t. ir pan. Žinoma, linux atsparesnis visokioms kenkėjiškoms programoms, nes ten ne taip paprasta prieit prie sistemos branduolio nepastebėtam. Bet jei naudot viena populiariausią OS, tai galima rast kažkokią skylę, ir tuo naudotis. Kai daugiau žmonių lenda, daugiau visko ir pamato 🙂 O kalbant apie klaidas – juk neretai jos būna ne tiek pačios programinės įrangos, kiek kreivų vartotojo rankų kaltė. Vėlgi – kuo daugiau kreivų rankų, tuo daugiau klaidų pranešimų, tuo daugiau nepatenkintų šūksnių…

Taigi – gal geriau tegu Windows ir lieka populiariausia OS namų kompiuteriuose. Tegu ir toliau paprasti vartotojai keikiasi “virusai užpuolė, klaidas mėto”, o linuxistai jiems ir toliau atsako “naudok Linux – nei klaidų, nei virusų”. Ir toliau tegu windows vartotojai džiaugiasi: “kokia patogi ir graži ta standartinė išvaizda – kam ją keist?”, o linuxoidai jiems atšauna: “užtat aš galiu lengvai padaryt taip, kad tavo “aero” visiškai nublanks prieš mano “compiz” efektus”. Windows programuotojai toliau tegu teigia, kad “mes programuojam populiariausiai OS, o ne kažkokiai nedadarytai nesąmonei”, o atviro kodo šalininkai liūdnai: “bet juk dėl jūsų tingumo padaryt multiplatforminį daiktą, ta OS ir populiariausia…” Ir toliau tegu geimeriai aiškina, kad žaidimai tik ant windows eina, o geek’ai jiems atgal: “žaist? su PC? o_O” Na, pagalvojus – kam žaist labai kietus žaidimus su PC, jei tam yra krūvos puikių konsolių?

Išvada. Linux niekaip neišstumia Windows, ir kažin, ar tai pavyks. Bet, tiesą sakant, ar tikrai to reikia?

11 comments

 1. Manyčiau, kad esu gal net virš 3 stadiijos – jau “nirvanoj”, kai supranti, kad “kam čia kažką aiškint, tegu naudoja tai, kas jiem tinka – ne mano problemos. O man gerai visur. ommm…” 🙂

 2. Va čia tos „kovos“ apibendrinimas. Tiesiai ir aiškiai.

  Čia matyt yra trys stadijos:
  1. Susipažinimas su Linux ir sakymas, kad „Windows geriau, bet galima ir čia gyvent“.
  2. Linux tampa tuo, jog „Windows sucks, Linux rules“.
  3. Supranti, jog „nafig“ čia kažką aiškint lameriam, tegu naudoja „šūdą“.

  Autorius matyt toje trečioje stadijoje :). O aš.. Matyt antroj—trečioj..

 3. >Jei dauguma būtų išbandę ir naudotų, iškiltų panašios problemos kaip dabar kyla M$ produktui.
  Ne nekiltu.
  >Atsirastų virusai, trojanai,
  Ne neatsirastu. Trojanai ne sapnai is nieko jie negali atsirasti ir neatsirastu.
  >pradėtų lįst klaidos,
  Jos dabar islenda ir pakankamai greit uztaisomos todel kad taisyt gali kas netingi, o ne vienoj budoj sulinde dedes kurie jei tasys gaus milijarda, o jei nataisys tai gaus milijarda.
  >jei įsigalėtų viena distribucija
  To neatsitiktu nes vienos distribucijos dalinai kopijuoja kitas. Knopikas sugalvojo liveCD rezima po poros metu puse distribuciju terejo liveCD rezima.
  >Bet jei naudot viena populiariausią OS, tai galima rast kažkokią skylę, ir tuo naudotis. Kai daugiau žmonių lenda, daugiau visko ir pamato.
  Teisingai tik tame skirtumas, kad Linukse kas pamato tas ir taiso, o windosuose taisyt gali tik redmondo kalvoj sedintys dedes. Dabar situacija ta kad Linux skyles lopomos greiciau nei apie jas naujienos rasomos. Jei Linux naudos daugiau zmoniu nuo to tai tik greites.

  Kas realiai Linux puseje pasikeistu jei Linux imtu dauguma?
  Mokamu programu (ir zaidimu) kurejai nusitaikytu i Linux. Daugiau nieko. Ar nuo to butu geriau cia tai atviras klausimas. Daugybe Linux ideologu isvis teigia mokama programa yra blogis ir Linuksam jos nereikia.

  >Bet, tiesą sakant, ar tikrai to reikia?
  Na iki Ubuntu linuksoidu poziuris buvo ~”as naudoju Linux ir man gerai, o tie kurie naudoja windows ju bedos”. Su Ubuntu 2005 prasidejo operacija kaip as negraziai vadinu “kirmeliu gelbejimas is sudu kruvos”. Bet esme tame, kad visi iprate kaip yra, kad microsofte sedi ju kompo fiureris kuris pasakys netgi koki procesoriu pirkti, o virusu buriai daro daugiau itakos nei microsoftas ir jie patys kartu sudejus. Ir nieko kitaip nenori.

 4. Būtent!!! Mano mintis čia – tai ką parašei 🙂
  Nes spešal turi būti spešal, kitaip neteks žavesio 🙂

 5. Pirmiausia – nesistengiau itin rimtai į visa tai pažvelgt, nes jau kartais pradeda užknist tie “win vs. *nix” karai. Todėl nereikia priimt mano papezėjimų rimtai 🙂
  Taip – trojanai (ir kitas š…) iš oro neatsiranda. M$ pradėtų juos kurt specialiai linuxui 🙂
  Kaip ir sakiau – klaidos tai nebūtinai bugai, bet kreivos vartotojų rankos, kai sugeba nesuprantamais būdais užlaužt stabiliausią sistemą, ir NIEKAS negali suprast, kaip.
  Tie atviro kodo ideologai kartais persistengia su tuo “tik open source!”. Tuo jie ne ką geresni už M$ chebrą: “pirkit tik mūsų softą”.

 6. Pitariu straipsnio autoriui, tikrai šauniai viskas aprašyta, tačiau GODhack pataisymai man priimtinesni nei tamstos originalai.

 7. Puikus straipsnis! Pritariu 100 %. Naudoju tai, kas man patinka – Linux – jie seniai užkariavo mane 🙂 Kiti tegu naudoja tai, kas jiems patinka. Koks mums skirtumas? Aišku, mokyklose turėtų parodyti Linux, kad daugelis žinotų, jog yra visokių alternatyvų Windows sistemoms.

 8. Pats noriu pereiti prie Linux (greiciauisiai tai bus Ubuntu), tik mano kompiuteris senas ir kazkodel nenori Linux’u 🙁 bet nieko baisaus, kitiems metams pirksiu laptop’a nes isvaziuosiu studijuoti, tai jis tikrai nematys windows’u 🙂
  O siaip mano akimis tai pagrindiniai Linux pliusai butu kad nera virusu, maziau resursu ryja, nemokama OS, nemokamos kitos programos kaip ktorrent ir t.t.

  Siaip mano manymu lyginant dabar ir kiek pries ~3 metus buvo linux vartotoju, tai manau ju daugeja. Bet nemanau kad ateityje uzims linux’ai didziaja rinkos dali, nes yra daug tinginiu, “noobu” ir pan. zmoniu kuriem visiskai vienodai kokia pas juos OS, jie net nesidomi kompiuteriais.

  O siaip saunus straipsnis, viskas konkreciai ir aiskiai :;)

 9. Linai, bent Xubuntu tikrai daug nereikalauja:
  Minimum system requirements
  You need 192 MB RAM to run the Live CD or 128 MB RAM to install. The Alternate Install CD only requires you to have 64 MB RAM at install time. To install Xubuntu, you need 1.5 GB of free space on your hard disk. Once installed, Xubuntu can run with starting from 192 (or even just 128) MB RAM, but it is strongly recommended to have at least 256 MB RAM.

 10. Stilius toks parinktas todėl, kad tiesiog atrodo gerai 🙂 Pripažįstu – MacOS X tikrai išvaizda gera. Bet kad ir kaip norėčiau – Maco dar neįpirkau 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *