Baltarusija vs. Prancūzija

Spėju, už šį įrašą būsiu visuotinai pasmerktas, bet kažkaip dzin 🙂

Visiems žinoma, kad šiandien (2009-09-16) Lietuvoje apsilankė Baltarusijos “batiuška” – A. Lukašenka. Daugelis kaltina jį diktatūra, žmogaus teisių nepaisymu ir kitais nusikaltimais visuomenei. Na, kaip besisuktum, bet būnant valdžioje tiek ilgai ir net pakeitus konstituciją, kad galėtum ten likt iki gyvenimo galo, nori nenori būsi pavadintas dikatorium, o ir priešų įgysi.

Tačiau visai gali būt, kad tokiai šaliai kaip Baltarusija ta diktatūra visai ir į naudą. “Batiuška” pasako, kad viskas tvarkoj, reiškia viskas tvarkoj. Kas nesutinka – jau jų problemos. Galbūt kažkuriam lygmeny ir Lietuvai reikėjo kažkokios lengvos diktatūros po nepriklausomybės paskelbimo – gal nebūtų dabar toks bardakas. Čia, manau, daugelio postsovietinių šalių sindromas – nėra vieno vado, tai patys nesusitvarko. Taigi – Lukašenka nėra savo šaliai jau toks blogis.

Dėl žmogaus teisių – visai gali būt, kad ten ir pažeidinėjamos. Žmonės, prieštaraujantys režimui, dingsta, dar kažkas negero vyksta. Viskas tam, kad išlaikyt dabartinę situaciją ir toliau žmonėms sakyt, kad viskas šalyje gerai.

Tačiau šiandien sužinojau, kad Prancūzijoje priimtas įstatymas, įpareigojantis tiekėjus atjungti žmogui Internetą, jei pagaus jį pirataujantį 3 kartus. Ir dar paskui, jei yra noras, galima iškelt baudžiamąją bylą. O metodas, kuriuo bus nustatoma, ar žmogus piratauja, mano galva, taip pat prieštarauja žmogaus teisėms į privatumą. Vartotojų bus prašoma į kompiuterius įsidiegti šnipinėjančią programą. Ką??? Savo noru bus privaloma įsidiegt trojaną? Tai kur lieka žmonių teisė į privatumą? Manau, kiekviena save gerbianti antivirusinė bei ugniasienė to dalyko nepraleis. Kitas dalykas – manau, kad tokia programa bus sukurta tik windows’ams. Tai jei kas naudos OS X arba Linux – automatiškai bus už įstatymo ribų? Kažin, kiek M$ gaus iš šito?

Tam įstatymui labai pritarė Prancūzijos prezidentas. Suprantama – jo žmona dainininkė, ir, ko gero, nelabai gauna pajamų iš parduodamų albumų. Tik ar uždraudus piratavimą, jų perkamumas padidės? Jei taip – jai gerai, o jei ne? Ką tada reiks apkaltint?

Taigi – Baltarusijoje pažeidžiama teisė į žodžio laisvę, Prancūzijoje – į privatumą. O be to – niekas negarantuoja, kad su ta šnipinėjančia programine įranga, nebus galima ir kitų veiksmų atlikt. Pavyzdžiui – trint nepatikusius failus, stebėt kitą veiklą. Ar čia irgi nekvepia žodžio laisvių apribojimu? Tiesiog metodas subtilesnis, nei tiesiogiai pašalint per daug šnekantį.

O dar girdėjau, kad toks dalykas siūlomas visai ES. Žinoma, greit bus sugalvoti apėjimai, bet vistiek… Darosi baisu…

2 comments

  1. Jevrosojuzas kuo toliau, tuo labiau man panėšėja į TSRS pagal norą stebėti ir reguliuoti žmonių asmeninį gyvenimą. kaip rašei – rasim būdų apeiti, bet panašu, kad iš mūsų nori padaryti avis – laikom šiltai, šeriam gerai, bet vilną kerpam be gailesčio

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *