iBalsavimas – kodėl tapau skeptiku

Šią savaitę buvau prie Seimo pikete prieš internetinį balsavimą. Anksčiau aš palaikiau šią idėją, bet kodėl gi tapau skeptiku? Dauguma argumentų išsakyti čia. Dar pridėsiu savo mintis.

iBalsavimo šalininkai teigia, kad jį įvedus žymiai padaugės balsuojančių. Nemanau. Dauguma tų, kurie dabar neina balsuoti, tai daro ne iš tingėjimo(ar neturėjimo galimybės), o iš apolitiškumo. Taigi, galima įvedinėti bet kokias naujoves, tokiems piliečiams bus vienodai. Žinoma, kažkiek gal ir padaugės balsuojančių. Bet tikrai ne toks didelis skaičius, kaip kai kas reklamuoja.

Balsų pirkimas. Daugelis iBalsavimo šalininkų teigia, kad ir dabar tai daroma. Taip. Visi tai žino. Tačiau… Dabar nusipirkti krūvą balsų yra pakankamai sudėtinga – reikia arba papirkinėti balsuotojus, arba žmones apylinkėse skaičiuojančius balsus. Tačiau internetinis balsavimas leistų tai daryti žymiai paprasčiau ir didesniais kiekiais. Juk viską prižiūrėtų kokie 20-30 IT specialistų vienoje vietoje, o ne virš 30 000 visoje Lietuvoje. Pigiau ir efektyviau.

Slaptumas. IT specialistai aiškina, kad iBalsavimas panaikina balsavimo slaptumą. Jo šalininkai teigia, kad ir dabar visi pasisako, už ką balsavo, ir niekam tai neturi įtakos. Ar tikrai jau taip visi visiem ir sako? Aš, pavyzdžiui, žinodamas, kad mano bosas – užkietėjęs konservatorius, tikrai nenorėčiau girtis, kad balsavau už socdemus. Panaikinus slaptumą, jis galės tai laisvai sužinoti… Jei neatleis dėl kokios nors priežasties, tai kažin, ar norėsis pačiam ten dirbti.

Kaina. Štai apie šitą dalyką, ko gero, šalininkai pagalvoja mažiausiai. Jie svajoja, kad įvedus balsavimą internetu, iškart sumažėja išlaidos, galima greitai surengti pakartotinius rinkimus ir panašiai. Em… Įvedus iBalsavimą, senasis būdas nebus panaikintas, nes tikrai ne visi turi kompiuterius ir internetą. Taigi, tai ne mažesnės, bet žymiai didesnės išlaidos valstybei. Dar vienas dalykas – toks balsavimas kainuotų pačiam rinkėjui. Kaip? Paprastai. Norint balsuoti, reikalingas parašas. Pas mus pasirašyti elektroniniu būdu galima arba per banką, arba su asmens tapatybės kortele. Bankai nuo šio projekto atsiriboja, nes jei kas negerai, kalti liks jie. O norint pasirašyt su tapatybės kortele, reikalingas specialus skaitytuvas. Jis kainuoja 35-80 Lt. Kas pigiau – nueiti iki apylinkės, ar nusipirkti aparatą? Aišku, įsigijus tokį daiktą, paskui jis gali praversti. O gali ir ne – prireiks kartą per keletą metų – per rinkimus.

Na, ir, savaime aišku, sistema garantuotai nebus atviro kodo, nepriklausomi specialistai negalės patikrinti, kaip ten iš tiesų kas vykdoma. Taigi, skaidraus balsavimo užtikrinti nepavyktų. Ir, kaip pas mus su naujom sistemom būna, garantuotai serveris, kuriame sistema suksis, nulūš per pirmąjį balsavimą. Bent jau darytų decentralizuotai – kiekviena apygarda – atskiram servery… Bet argi apie tai kas pagalvos? Svarbu pasipuikuot prieš užsienio šalis, o tik vėl apsijuoksim…

15 comments

 1. Pats elekroninis balsavimas pažeidžia konstitucija, nes gi balsavimas turi būti slaptas, o balsuojat internetu tas slaptumas dingsta vos tik prisijungus prie sistemos.

  1. Tai šito jau net neminėjau – kaip ir savaime aiškus argumentas. Tik kažkodėl jis visiems px, nes „ir taip gi visi pasisako, už ką balsavo“…

 2. Aš manau, kad Jūs, t.y. elektroninio balsavimo skeptikai, nepagrįstai pervertinate dabartinės popierinės balsavimo sistemos privalumus. Ši sistema yra tokia pat prasta ir supuvusi kaip ir elektroninė balsavimo sistema.

  Kitas dalykas, manau, jog visa šio reikalo esmė yra ne techninės detalės, o tai ar mūsų visuomenei jau yra priimtinas toks balsavimo būdas ir ar ji pasitiki šia sistema. Visa kita yra tik susitarimų ir kompromisų reikalas (pvz ką laikyti pakankamai saugiu sprendimu, o ką nepakankamai, ką laikyti pakankamai anonimišku sprendimu, o ką dar nepakankamai, etc).

  Trečias dalykas yra pati žinutė, kurią Jūs siunčiate. Jūs visi labai aiškiai deklaruojate, kad esate prieš elektroninį balsavimą. Tačiau įsigilinus į argumentus panašu, jog pagrindiniai prieštaravimai yra tik plačiai apkalbamiems ir siūlomiems sistemos variantams. Jūs turite teisę prieštarauti konkretiems sprendimams, tačiau nereiktų teigti, jog esate prieš elektroninį balsavimą apskritai. Juk kaip absurdiškai skambėtų toks teiginys: aš esu prieš internetinį balsavimą, nes internetas yra tokia terpė, kurioje neįmanoma sukurti pakankamai geros balsavimo sistemos, dėl fizinės interneto prigimties 🙂

  Aš manau, kad beveik niekas iš Jūsų ir neabejoja, kad internetinis balsavimas anksčiau ar vėliau taps mūsų visų kasdienybe ir tai tik laiko klausimas. Taip jau yra, kad progresas visada padaro savo darbą. Būtų naivu tikėtis, kad taip neįvyks.

 3. Na, progresas progresu. Bet kol šio sprendimo neįsives daugiau nei viena šalis pasaulyje, neverta ir mums būti „pionieriais“. Juo labiau, žinant, kaip pas mus vyksta visi tokie e-demokratijos įgyvendinimo projektai…
  Aš ir nesakau, kad esu grynai prieš patį internetinį balsavimą kaip tokį. Tiesiog Lietuva tam dar tikrai nepribrendo.
  Man pačiam popierinis balsavimas nelabai patinka. Tačiau nereikia skubėt kaip akis išdegus į traukinį, kuris dar neatvažiavo.

 4. Butu idomu suzinoti kaip estai igivendino pati sprendima ir kaip su tuo anonimiskumu susitvarke.

 5. Kiek žinau, tai pas juos pati sistema neveikia labai gerai, tiesiog politikai laikosi stručio pozicijos, ir susitarę, kad nekritikuot. Taip pat jie užmerkę akis dėl anonimiškumo – jo lyg ir kažkaip laikomasi, bet kadangi to pilnai garantuoti nelabai įmanoma, tai nieko tokio, jei ir išplaukia į viešumą, kas už ką balsavo…

 6. Su tuo „nespėlti savo pažiūrų“, tai rašiau, kad kartais tas pažiūras slėpti labai norisi. Nes tokioje visuomenėje, kaip dabar mūsiškė, balsavimas „ne už tuos“ gali nelabai maloniai baigtis… Konstituciją keisti reiktų tada, kai pasikeis žmonių mentalitetas.

 7. Man ir labai patiktų e-balsavimas, tačiau šiai dienai nėra tokių priemonių, kurios atitiktų keliamus reikalavimus. Labai juokingai atrodo, kai sako “ko jūs priešinatės, juk techninių priemonių rasim!” (to: pseudografas) -> parodykite tas priemones, įrodykite, kad jos pakankamai geros ir jokių diskusijų net nekils.

  Ir šiaip, gerai pastebėta dėl kainos. Galų gale, niekas nesako, kad “popierinis” balsavimas yra labai geras ir apskritai atskaitos taškas, tačiau suprasdami visų sistemų minusus, negalim užmerktom akim kurti dar vieną sluoksnį nepatikimumo.

 8. Nesamonė.

  Elektroninis balsavimas yra gėris.

  Taip… technologiškai tai įgyvendinti nėra paprasta. Bet niekaip nesutinku dėl argumentų apie slaptumą. Ypač tie kliedesiai surašyti balsavimas.lt. Nužiūrės per petį. Jei noresi – nužiūrės. Nenorėsi nenužiūrės.

  Aplamai balsavimo reikšmė yra pervertinama. Ypač tokiose psiaudo demokratinėse šalyse kaip Lietuva.

  O pinigų būtų galima sutaupyti. Laiko prasme. jei 1.000.000 žmonių sutaupytų po pusvalandi savo laiko. Įvertinkit tai.

 9. Dėl pinigų sutaupymo laiko prasme tai kažkaip nematau, kur ten labai susitaupytų. Valstybė išlaidų jau būtų padariusi žymiai daugiau nei kaip per paprastus rinkimus. Nemanau, kad tas pusvalandis sekmadienį, kai daugumai išeiginė, kad ir nuo milijono (ar tiek išvis Lietuvoj turi balso teisę?) žmonių atpirktų tas išlaidas. Kažkaip gal dar nelabai visi įsisąmonina, kad e-balsavimas nepakeičia popierinio, o tik jį papildo.

 10. Vidmantai, ne visai mane supratai. Man kur kas svarbiau atrodo abstraktūs koncepciniai dalykai, bei tai kaip visuomenė priima elektroninio balsavimo idėją (jau pasirengusi visuomenė ją priimti ar dar ne?). Esmė yra ne techninės įgyvendinimo detalės, o valstybės piliečių tikėjimas, kad viskas vyksta demokratiškai ir pagal taisykles, nes demokratijoje turi prasmę tik tai kas turi žmonių pasitikėjimą.

  Klausimas apie tai kiek ir kokių varžtų reikia įsukti į sistemos sukūrimą yra svarbus ir įdomus, bet tai yra sekantis etapas po to kai (jei) bus nuspręsta tokią sistemą kurti.

  Apie „negalimumo teoriją“: jei manai, kad sistemos pagal tavo keliamus reikalavimus (tiesa, nežinau kokie yra tavieji) sukurti neįmanoma, tai galbūt reiškia, kad tavo keliami reikalavimai prasilenkia su realybe. Kodėl manai, kad sistemai reikia kelti tokius reikalavimus, kurių neįmanoma įgyvendinti? 🙂

 11. Ar visuomenė pasiruošusi šitam dalykui, sunku spręsti. Tai, kad 75% to nori, nereiškia, kad jie tam pasiruošę. Juk visur tik garsiai skelbiami tokio balsavimo privalumai, o apie trūkumus (kaina, saugumas, slaptumas) iš valdžios bei žiniasklaidos pusės – praktiškai nė žodžio. Manau daugelis žmonių, sužinoję, kad jiems bent jau per pirmąjį tokį balsavimą reiks nemažai sumokėti (įsigyti asmens tapatybės kortelės skaitytuvą), bei kad viršininkas be vargo galės sužinoti, už ką jis balsavo, smarkiai pagalvotų, ar taip jau to nori…

 12. Cia zmones su savo windosauotais=virusuotais kompais nera tam pribrende. Vienas juokas butu virusas kuris pravaro balsus 10tim tukstanciu pirmiau nei zmogus atsivelka ta savo skaitytuva is pardes.
  Viso sito cirko reikia tik tiek kas nori daugiau keliu kaip pasukciauti rinkimuose ir parduoti visoki slamsta prie kompo.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *