Kodėl Lietuvoje gyventi gera

Kai kas sakytų, kad antraštė visiškai neatitinkantis tiesos, nes Lietuvoje gyventi žymiau blogiau nei kokioje Zimbabvėje.

Perskaičiau straipsnelį, komentarus po juo, ir nutariau, kad visiem tiem pesimistam reikia užpakalius nutarkuot – bent jau tikrai būtų dėl ko burbėt 🙂 O šiaip tai pasakymai, kad pas mus viskas labai blogai, man panašūs į trydaliojimus, kad Lietuvoj nėra geros muzikos. Pastarąjį faktą jau ne kartą paneigiau.

Taigi, kodėl manau, kad Lietuvoj gyventi gerai?

<sarcasm>Pirmiausia – čia gyvenu AŠ, mano šeima, draugai (dauguma), o tai jau savaime kelia gyvenimo gerumo lygį :)</sarcasm>

Aišku, realios priežastys yra kiek kitos, nei mano buvimas valstybėje.

Pirmas dalykas, dėl kurio man gera Lietuvoje – gamta. Žinoma, pas mus nėra nuolat šilta, nėra kalnų. Bet man jų ir nereikia, kai yra miškai, ežerai. Daugeliui atrodo, kad kokie nors kalnai yra žyyyymiai geriau nei visi pasaulio miškai kartu sudėjus. Tačiau kodėl iš kitų šalių atvažiavę žmonės žavisi mūsų gamta? Ko gero yra dar ir toks dalykas, kad gražu atrodo tai, ko nėra šalia. Vistiek – Lietuvos gamta man tikrai yra graži. Netgi žiema yra gerai. Kas nematė storiausiu sniego sluoksniu padengto miško – daug neteko…

Visiem žinoma, kad Lietuvoje internetas – vienas greičiausių, kokybiškiausių bei pigiausių pasaulyje. Taip pat ir jo paplitimas – itin didelis. Bet, žinoma, pesimistai keikiasi, kad pas mus prasčiausias internetas ar mobilusis ryšys, kai atsiranda jo sutrikimų vienai valandai per metus. O ar jie bent įsivaizduoja, kad ir pačiam tam išsvajotam Londone žmonės džiaugiasi filmą parsisiuntę per parą. Užsiminus, kad laukt ilgiau nei valandą – daug, išsižioja. Šiaip tai drįsčiau teigti, kad Lietuvą galima būtų reklamuoti kaip „geek’ų rojų“ (apie tai – truputį vėliau).

Su kultūriniais renginiais pas mus irgi nėra labai prastai. Pilna festivalių, renginių „iš nieko“ (kultūros naktis, muzikos diena…). Žinoma, gali būti geriau, bet norintis „pasikultūrinti“, tikrai ras kur praleisti vakarą.

Aš verslo nesu steigęs (kol kas 😉 ), bet kiek tenka skaityti, tai objektyviai sąlygos pas mus yra tikrai neblogos. Mokesčiai mažesni nei daugelyje Europos šalių, steigimo procesas – paprastas, įvairios verslo skatinimo programos. Kas šitą rodiklį gadina, tai nebent dar nuo sovietinių laikų užsilikę valdininkai, į kiekvieną verslininką žiūrintys kaip į valstybės priešą. Kiek žinau, tai nėra taip, kad jie labai trukdytų steigti verslą, bet padėti irgi nesiteikia.

Mokslas. Pritariu, kad mūsų švietimo sistema – ydinga. Tačiau kažkodėl mūsų universitetai išaugina pakankamai žymius mokslininkus, mokinių išsimokslinimo lygis irgi neprastas.

Žinoma, visi dėl visų negandų kaltinama valdžia. Valdžia yra tik tai, ką žmonės išrinko, ir kilo jie iš tų pačių paprastų žmonių. Visada keista girdėti, kaip kažkas aiškina, kad „valdžia bloga, korumpuota“, o prieš tai (ar po to) džiaugiasi, kaip davė policininkui kyšį.  Taip pat jei kas pasvajoja, kaip ateitų į valdžią, tai dažniausiai pirmas dalykas, kurį tokie žmonės nori padaryti – aprūpinti save, o jau paskui GAL galvoti apie rinkėjus. Kad būtų gerai, reikia kad patys žmonės pradėtų keistis, o ne burnotų ant valdžios, tuo metu savo veiksmais visaip stengdamiesi blogint padėtį.

Paskutinis dalykas, dėl kurio man patinka Lietuva, gali nuskambėti keistai, bet tai – žmonės. Žinoma, labai daug yra burbeklių, kuriems viskas nepatinka, o ypač kiti lietuviai. Aiškinama, kad mūsų tauta – pikta, užsidepresavusi, tik ir džiaugiasi kitų nelaime. Kiek aš matau aplinkui save, tai įsitikinu, kad tai labiau mitas, nei tiesa. Nutikus bėdai žmonės retai kada į akis juokiasi, kaip kad turėtų būti pagal bendrą įvaizdį. Dažniau stengiasi padėti kaip nors.

Tai štai – mane tikrai sunku įtikinti, kad Lietuvoj – blogai. Reikia ne verkt, o patiems kurti geresnę valstybę, tai ir bus geriau. Nuo valdžios čia mažiausiai kas priklauso…

Aukščiau užsiminiau, kad Lietuvą galima reklamuoti turistams pasaulyje kaip „geek’ų rojų“. Kodėl? Savaime aišku – beveik greičiausias ir pigiausias internetas, kurio praktiškai visur pilna. Retoje kavinėje negalima rasti atviro prieigos taško, neskaitant dar bent vieno ar kelių uždarų. Aišku, yra, kur dar galima tobulėti (pvz. interneto prieigos bažnyčiose 😀 ), bet vistiek situacija tikrai nebloga. Žmonės, atvykę iš Maskvos ar Olandijos, stebisi tokiais dalykais. Ko dar trūksta, kad privilioti daugiau geek’ų? Pas mus prastai su „Star Wars“, „Star Trek“ ir įvairių komiksų fanais. Jei pas mus būtų daugiau šios kultūros pasekėjų, galima būtų organizuoti tarptautines konferencijas su „cosplay“ ir panašiai. Jau anime fanai kažką tokio turi, kaip japonų kultūros dienų dalį. Reiktų tai išplėsti, patobulinti… Juk ko reikia poilsiaujančiam „geek’ui“? Interneto, kompiuterinių žaidimų, paskaityt savo mėgiamus komiksus, pažiūrėt filmus, jei yra galimybė, gyvai pažiūrėt (ir nusifotkint) į panas, persirengusias kaip žaidimų ar komiksų herojės 🙂

13 comments

 1. Lietuvoje daug “viešos” laisvės – įstatymai padorūs, užtai žmonės susvetimėję: teritoriniai, kiekvienas savą mažą perregimą privačią erdvę ginantys.

  O kokioje Vokietijoje priešingai: įstatymai kreivi, žmonės suvaržyti, užtai kiekvienas kaip individas kur kas šiltesnis ir ‘artimesnis’.

  ~2centai

 2. Nemanau, kad „sava erdvė“ yra blogai. Nemalonu, kai nepažįstamas žmogus prie tavęs praktiškai liečiasi. Bet tas susvetimėjimas irgi dalinis. Mieste jis gal labiau jaučiamas, kai kaimynų nepažįsti, bet kokiam kaime – visi vieni kitus pažįsta ir dėl to nesiparina.

 3. Tegaliu pridurti, kad – kiek tenka susidurti su užsieniečiais – jie tiesiog susižavėję Lietuva, pradedant cepelinais, baigiant paslaugiais ir draugiškais žmonėmis. Bent trumpam nuklydus kur nors paturistauti, grįžus iš karto krenta į akis, koks Lietuva yra autentiškas kraštas. Kur benueitų svečias – jis ras tikrą lietuvių gyvenimą, o ne fasadinę jo pusę. Man tai yra vertinga taip pat.

 4. Totalus nusišnekėjimas. Dar galėjai pridurti kad Lietuvoje keliai geriausi tuomet būtų pilas “komplektas”

  Jei papunkčiui:

  1. Gamta… yra visur. Daugelyje pasaulio vietų ji graži. LT neblizga jokiu išskirtinumu.. panašią gamtą ir JAV (šiaurėj) ir Vokiečiuose gali pamatyti.

  2. Internetas pas mus neblogas.. bet tikrai nepigus. Ypač jei perskaičiuoji pagal perkamosios galios paritetą.

  3. Dėl verslo manau klysti. Aš taip pat jo nesteigiau.. bet momestinė našta pas mus tikrai nėra maža. O biurokratija garsėja…

  4. Mokslo Lietuvoje nėra (beveik). Ir mokslininkų nėra (beveik). Didžioji dali taip vadinamo mokslo… tai darbo imitacija. Mokinių “išsimokslinimo” lygis buvi geras prieš 20 metų. Dabar mes velkamės ES galiorkoj. Ir kuo toliau tuo situacija prastėja.

  5. Politika korumpuota iki pašaknų ir esant dabartinei “demokratinei” sistemai iš principo pakeisti negalima NIEKO. Nepriklausomai nuo to už ką balsuoji ir ką išrenka.

  Aš netvirtinu kad LT yra labai blogai (tkriausiai geriau nei Zimbabvėj kurioj nesu buvęs). Palyginus su kokia Ukraina ar Baltarusija.. pas mus tikrai neblogai. Bet..

 5. Aišku, kad nusišnekėjimas. Aš gi tikintis, tai pagal visuomenėj priimtas normas išvis neturėčiau gebėt naudotis kompiuteriu 😛
  Aš šiaip tai neteigiu, kad Lietuva – geriausia šalis pasaulyje. Tiesiog manau, kad ji nėra blogiausia, kaip dauguma teigia.
  Gamta – subjektyvus dalykas. Man Lietuvoj gražiau nei kokioj Ispanijoj.
  Internetas – brangus? Kai net kaimo bobutė iš pensijos gali jį sau leisti, tai kažin, ar TOKS jau brangus šitas dalykas. Juo labiau – nutiest laidus iki kiekvieno namo – irgi kainuoja ne centus. Visai suprantama, kad tiekėjai nori atgauti išleistus pinigus, ir dar gauti daugiau. Bet įdomu, kur pasaulyje megabitas kainuoja pigiau? Nežiūrint į tą „perkamąją galią“.
  Apie verslą – minėjau, kad valdininkai bei biurokratai yra kliūtis, bet gal nereikia mokesčių dydžio lyginti su kokiais arabų kraštais, kur jų visai nėra? Mes gyvename Europoje, o jos kontekste ne viskas taip prastai.
  Apie švietimo sistemą sakiau, kad jis ydingas. Bet jei jau taip blogai, tai gal verta išvis visas mokyklas bei universitetus uždaryti – situacija, kaip suprantu, nepasikeis?
  Dėl politikos, tai kol galvosi, kad NIEKO pakeist negalima, tol niekas ir nesikeis. Ypatingai jei kaltint valdžią korupcija, o tuo metu pačiam duot kyšį policininkui.
  Apie kelius. Norėjau užsiminti, kad pas mus situacija, palyginus kad ir su kaimyninėm Lenkija, Latvija, nebloga, bet iš galvos išėjo. Man kitas dalykas, susijęs su keliais, užkliuvo. Prie minėto straipsnio apie gerovės indeksą buvo komentaras, kuriame užsiminta, kad „Lietuvoj blogai – žmonės negali užsidirbti, todėl važinėja senom mašinom, butuose turi dar tarybinius baldus“. Ir toks klausimas pasistojo: ar automobilio (nors ir seno) bei buto turėjimas – vargo požymis? Tada aš visiškas bomžas, kadangi aš turiu tik automobilį, bet neturiu nuosavo buto. Tačiau man vis tiek Lietuvoje nėra taip blogai. Matyt, aš kažkoks išsigimėlis…
  Ai jo… Aš gi tikintis – mąstyt nesugebu, tai nieko ir nesuprantu…

 6. Universitetus reikėtų uždaryti. Bent jau kokius du iš trijų. Situacija tik pagerėtų. Gal ir smagu žinoti kad kasininkė Maximoj turi istorijos ar vadybos magistrą.. bet ar tikrai to reikia ?

  Keliai Lenkijoj šiandien geresni… (taip, prie 10 ar net 5 metus buvo kitaip). Graudu daros kai aplinkinės šalys pirmyn juda greičiau.

  Dėl interneto.. neseniai mačiau sky reklamą. Jie už 7.5 svaro siūlo 20 megabitų/unlimited planą. Aš už savo 2 megabitus/unlimited moku daugiau.

  Dėl politikos.. padaryk kada eksperimentą. Skirk mėnesį laiko ir pabandyk įsigilinti į rinkiminęs partijų programas (tų, kurios jas turi). Išsirinkęs geriausią.. pabandyk pasižiūrėti kaip ji elgiasi jei papuola į valdžią.
  Per praeitus seimo rinkimus programa rimčiausiai atrodė konservatorių (gal dėl to kad ją Abišala ruošiant prisidėjo). Per debatus rimčiausiai atrodė… Pakso gvardija. Dabar situacija turim tokia kokia turim: energetikos sektorius praktiškai sugriautas. Švietimo sistema ir toliau nuosekliai naikinama. Sodros reforma sugriauta. Rinkimuose “žaidžia” politfinansinės grupuotės ginančios savo interesus. Tu gali savo balsą atiduoti už kurį norį klaną. Tai tavo teisė. Bet tai iš esmės nepakeis nieko..

  P.S. tikėjimas yra vertybė.. bet reikėtų gyventi su atmerktom akim. LT nėra blogiausia šalis gyventi, bet iki geros ir saugios šalies tikriausiai toliau nei iki mėnulio.

 7. Lietuvą baisiai mėgstu. Iki pašaknų. Labiausiai dėl gamtos. Dalius šiek tiek klysta, jog tokios gamtos galima pamatyti visur – Labanoro giria gal ir nėra labai išskirtinė, tačiau Kuršių nerijos vokiečiai šniūrais traukia pažiūrėti. Turime nors ne įspūdingiausią, bet visai įspūdingą gamtą.

  Dėl verslo, na tikrai labai suklydai 🙂 Kažkada neseniai buvo net tyrimai pasirodę (Delfy užmačiau) ir Lietuva užima garbingą aukštą vietą pagal biurokratinį sudėtingumą ir naštą verslui. Jei skaitai commonsense.lt, tax.lt naujienlaiškį ir panašius, turėtum susidaryti įspūdį, kad Lietuvėlėje – košmaras 🙂

  O šiaip teisingai, daugiau tokių įrašų. Aš už tai, kad kiekvienas žmogus viešai pasisakytų, kodėl Lietuva jam patinka. Nes kodėl NEpatinka, jau visi pasisakė, jau atsibodo 🙂

 8. Prisiminiau dar vieną aspektą. Lietuvoje, būdamas darbuotoju, gali jaustis saugesnis, nei kokioje JAV. Pas mus prieš atleidžiant turi įspėti prieš kelis mėnesius, dar kažkokią kompensaciją išmokėti (jei neklystu). O ten – pasakė „GTFO“ ir tą pačią akimirką eik namo. Taip pat atostogų mums suteikiama pakankamai daug. Ir už jas vistiek moka pinigus.
  Na, dėl verslo steigimo tai aš tiesiog nesigilinau. Tiesiog kai koks nors I. Laursas sako, kad Lietuvoj sąlygos steigt – geros, tai ir patikiu. O biurokratija… Sovietinė ji pas mus…

 9. Užsienio verslui sąlygos geros Lietuvoje todėl, kad čia juodadarbiai pigūs 🙂 Rimtai. Europos lygiu, mes esame žiauriai pigi darbo jėga.

 10. Aišku, palyginus su indusais ar kiniečiais tai mes labai brangūs. Tačiau pas mus ta pigi darbo jėga yra dar ir kokybiška. Priimamas į darbą lietuvis pasako, ką moka daryti, o indas – ką gali išmokti.
  Bet jei užsienio firmom čia gerai investuoti dėl pigios darbo jėgos, tai anksčiau ar vėliau ateis iki to, kad ta jėga nebebus tokia pigi.
  Tiesa. Dėl teiginio: „Jie už 7.5 svaro siūlo 20 megabitų/unlimited planą. Aš už savo 2 megabitus/unlimited moku daugiau.„ O aš už 100 megabitų/unlimited moku ~50 Lt. Tas yra tik ~20 Lt daugiau. Bet tikrai ne 5 kartus. Megabito kaina žymiai mažesnė. Esu matęs, kad kažkoks kabelinės tv tiekėjas siūlo vėžliškus greičius, bet nesitikėjau, kad kažkas tuo naudojasi…

 11. Ir galiausiai, kiek Lietuva benusileistų kokioms nors kitoms šalims pagal ekonominius ar dar kokius nors kriterijus, yra tiesiog vienas galingas faktorius – prisirišimas, meilė savam kraštui. Būtų nors ir pragaras čionai, vis viena mylėčiau šią žemę – juk tik todėl ją ir per karus gynė, ir iš okupacijų iškrapštė: nebuvo lengva gyventi ir gynėjai net nesulaukė šviesesnių laikų, bet brangi, sava žemė. O šiandien nei karų, nei okupantų neturime, ir sėdime sotūs prie kompų, naršome po supergreitą savo internetą. Daliau, tavo interneto tiekėjas kažkoks nekoks, pasidomėk pasiūla. 😉

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *