Ką reikia suprasti įsisavinantiems Linux

Neseniai teko kalbėti su kolega, kuris užkietėjęs windows’istas, bet darbo tikslais nutarė įsidiegti Linux(nors abejoju, ar tikrai taip jau būtina jam). Ir supratau, kad net ir 2023-iaisiais metais pilna klaidingų įsitikinimų Linux atžvilgiu. Dėl to žmonėms kyla daugiau sunkumų, nei jų iš tiesų yra.

Taigi – Linux tai NE Windows ar MacOS, todėl norėčiau dar kartą priminti pagrindinius dalykus, kuriuos įsisavinus perėjimas prie Linux nebus toks skausmingas.

Programų diegimas

Atėję iš Windows žmonės būna pratę susirasti kažkur instaliacinį failą, jį parsisiųsti, pasidėti ant darbastalio, įdiegti… Minėtas kolega man netgi pasakė, kad tai yra labai tvarkinga sistema. Sirtingai nuo Linux, kur kai kažką parsisiunti, neaišku, kaip instaliuot, kaip paskui paleist…

Tik vat kad absoliučiai daugumoj atvejų Linux distribucijose kažkokių instaliacinių failų siųstis nereikia. Beveik viskas, išskyrus kai kurias specifines programas, ar konkrečias versijas, būna repozitorijose. Ir jei dirbama su asmeniniam kompiuteriui skirta distribucija (ne serveriams skirta), tai beveik viską galima diegti iš grafinės aplinkos(visokių „app store’ų“). Ir nereikia jokios komandinės eilutės, kuri yra tiek Linux stiprybė(su ja galima padaryti viską), tiek patyčių objektas(„jums ten viską reikia daryt per komandas“). O jau kompiliuoti reikia itin išimtinais atvejais, ir tai tik jei labai jau iš bėdos prisireikė…

Tiesą sakant, ir Windows dabar turi programėlių krautuvę. Tik ar ji itin stipriai naudojama – nežinau… Bet Linux tai turėjo „before it was cool“.

Tad šiuo atveju svarbu atsiminti – kai reikia kažkokios programos, pirmiausia reiktų ieškoti jos pačios distribucijos saugyklose, ir tik po to kreiptis į google.

Failų sistema

Pirmiausia, tai Linux neturi įprastų C, D ir kitų diskų. Čia struktūra visai kitokia, ir paprastam žmogui ne taip paprastai skaitoma. Viskas yra šakniniame kataloge „/“, o ten jau pagal sistemos poreikius kažkur logai, kažkur galimi prijungti įrenginiai…

Windows OS tai pagal katalogų pavadinimus gali įtarti, kas kur yra. Linux – reikia žinoti. Bet moderniose Linux distribucijose svarbiausia yra, kas yra vartotojo namų („home“) kataloge. Visur kitur ne taip ir lengva nusigaut.

Teisės

Aš nesiplėsiu į temą, ar Linux saugesnis už Windows. Tiesiog toks paprastas dalykas – jei nori daryt veiksmą, kuris turi įtakos visai sistemai, Linux paprašys vartotojo, galinčio atlikti tokius veiksmus, slaptažodžio. Windows parodys pranešimą su klausimu „taip ar ne?“ Tas slaptažodžio prašymas gali užknisti, bet tai vistiek yra papildomas barjeras, kad vartotojai nesąmonių nepridarytų. Aišku, talentingiems vartotojams tai ne kliūtis.

Vartotojo aplinka

Linux turi gyvą velnią darbastalio aplinkų. Ir pasikeisti iš vienos į kitą, jei kas nepatinka, nėra labai sudėtinga. Dalis jų panašios į Windows, dalis į MacOS, dalis eina savo keliu. Pasirinkus kurią nors iš pastarųjų, reikia priprasti ir prie kitokio darbo stiliaus. Aš ilgai naudoju GNOME, ir man jau nenatūralu kažkoks „start meniu“ ekrano apačioje, kur ieškai kažko programų sąraše. Kiti išvis – dirba beveik vien klaviatūra, nors tikrai ne terminale sėdi. Esmė – tau pačiam tenka atrasti savo darbo stilių, nelabai kas tau gali jo primesti.

Konsolė/Terminalas

Kaip jau minėjau – terminalas yra Linux ir stiprybė, ir patyčių objektas. Kai kas dar iki šiol galvoja, kad ten viską reikia daryt rašant komandas. Tačiau iš tiesų tai paprastam vartotojui ne tiek daug ir gali tekti su juo susidurti – kai dalykai veikia, jie veikia ir iš grafinės aplinkos. Bet tuo pačiu reikia suprasti kad terminalas Linux yra galingas dalykas, ir atsiradus problemoms, gali tekti jį įsijungti. Ypač radus sprendimus internete. Beje – visokios instrukcijos dažnai rašomos komandomis todėl, kad jos universalesnės: kažką padaryti per darbastalio aplinką Ubuntu, Zorin OS, Mint bus visiškai skirtingi veiksmai. Tuo tarpu komandos visose šiose distribucijose bus praktiškai vienodos.

Išvada

Linux tai NE Windows ir NE MacOS. Ir tai reikia suprasti prieš pradėdant juo naudotis. To nepadarius bus „niekas čia neveikia!“. „Neveikia“, nes tikiesi kitokio veikimo, nei kitur. Idealus variantas, jei yra šalia žmogus, kuris jau turi naudojimosi patirties, ir gali nukriepti tinkama linkme. Nes pradėjus ieškoti ir nuklydus ne ten, gal rasti patarimų kad neveikiant NVIDIA vaizdo plokštei reikia perkompiliuot branduolį. Nes gi kažkada žmonės taip darė…

2 comments

  1. Ačiū už padrąsinimą dar kartą pabandyti! Dabar kai mažiau piratauju jaučiu tikrai geriaus sistemos resursai išsinaudotų ant Linux sistemos, esu bandęs kelis linuxus, ir dabar raspberri pi guli Pi-hole 🙂

    1. Kažkur anksčiau jau rašiau, kuri distribucija geriausia būtų naujokui 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *