Autoriai, piratavimas – ką daryt?

Vakar VU buvo diskusija apie piratavimą. Aš joje, savaime aišku, nebuvau (darbas ir pan.) Bet aš pritariu idėjai, kad kažką dėl to daryt reikia. Visi taip sako, bet kažkodėl beveik niekas nepasiūlo, KĄ būtent. Baudos neefektyvu. Ypač Lietuvoj, kur turėt kokią nors baudą (bent jau už greičio viršijimą) – parodo, kad tu esi “kietas”. Juk visada gali pasigirt, kad “tai čia vieną kartą pagavo, bet kiek kartų išsisukau…” LANVA, kaip supratau, teigia, kad kitokių būdų jie ir nesiruošia imtis, ir išvis – jie atstovauja savo narių interesams, o tie nariai – leidėjai, o ne autoriai. Žinoma, leidėjai irgi turėtų kažkiek užsidirbt, bet ar tikrai būtent vien leidėjams turi eit tie 40 milijardų, dėl kurių verkiama? Kažkas net parašė keletą priežasčių, kodėl didžiųjų įrašų kompanijų reiktų atsisakyt.

Pamėginau įsivaizduot, ką galima būtų padaryti, kad ir vartotojai liktų patenkinti, ir autoriai nesėdėtų alkani. Greičiausiai mano idėjos nebus originalios, bet vis norisi kažką parašyt.

Muzika, filmai, knygos. Jei jau kalbėt apie lietuvių autorius, tai galima sukurt sistemą, kurios pagalba vartotojai, siųsdamiesi torrent failą galėtų paspausti mygtuką “padėkoti autoriui”. Toliau, vartotojas gali pervest norimą sumą autoriui. Tačiau tokiu atveju pastarasis turi būt užsiregistravęs sistemoje, ir kai įkeliamas torentas, reiktų autorių pasirinkti. Jei vis tik tokio nėra, reiktų pasirinkti maždaug “bendras”. Toliau galimi tokie variantai: užsiregistravusiems sistemoje pinigai pervedami tiesiogiai, arba per kitą instituciją (kad ir tą pačią LATGA). Neužsiregistravusiems autoriams(bei atlikėjams) pinigus turėtų paskirstyt LATGA pagal tai, kiek kartų buvo atsisiųsta – manau ataskaitą torentų puslapiai gali nesunkiai pateikt. Pastarasis variantas liestų ir užsieniečius. Arba tuo atveju galima pinigus pervedinėt leidėjams. Čia dar diskutuotina.

Kitas variantas – torentų puslapiai galėtų mokėti kažkokį mokestį LATGAi už tai, kiek kokių autorių bei atlikėjų buvo parsisiųsta per tą puslapį. Bet tokiu atveju vartotojai turės daugiau pinigų išleist tuose puslapiuose. Tokiu atveju pabrangtų įvairūs VIP’ai, o ir už šiaip kokias paprastesnes paslaugas atsirastų mokesčiai. Bet gal daug vartotojų turinčiame puslapyje tai neturėtų labai pasijaust.

Programinė įranga ir žaidimai. Čia jau sunkiau. Aš, žinoma, esu už atviro kodo programinę įrangą, bet aš toks vienas iš nedaugelio. Būtų neblogai, jei visi programinės įrangos kūrėjai platintų savo darbus internetu. Tada įkeliant torentą, reiktų nurodyt, kad “programa skirta tik pabandymui, pilną versiją pirkite čia” ir pateikta nuoroda į el. parduotuvę. Abejoju, žinoma, kad daug kas pirks, bet vis geriau negu nieko.

O šiaip tai reikia Lietuvos padangėj normalios elektroninės parduotuvės, kurioje galima būtų įsigyt kūrinius elektroniniu formatu. Ir ne tik muziką, bet ir filmus, knygas taip pat ir programas.

Dar vienas variantas – abonemento išsipirkimas kažkokiam servisui. Tokių jau yra, bet Lietuvoj veikia nedaug. Jei neluptų žvėriškai – aš pirkčiau…

8 comments

 1. Na taip, situacija ne iš lengvųjų, bet kai bus normali teisinė bazė, normalios tarnybos ir normalūs jų vadovai, tada gal kas nors ir pasikeis. Mano supratimu, pirmiausia reikėtų pradėti nuo įmonių ir mokymo įstaigų, jas bausti už nelegalią programinę įrangą ir garsiai apie tai pranešinėti, aišku sunkmečio metu tai nekokia išeitis, tad gal vėliau. Iš kitos pusės, ką kalbėti apie nepiratavimą, jei paprastas žmogus nežino nieko kito, kaip Microsoft, įdomu, kiek Lietuvoje žmonių naudoja pvz. Apple produkciją ir kiek iš tų nedaugelio žmonių yra nesusiję su kompiuterių sfera? Tai va, valstybė užuot mokėjusi milijonus už programinės įrangos nuomą, verčiau pradėtų pamažu pereidinėti prie Open-Source tipo programų, tada moterytės priiminėjančios piliečius valstybinėse institucijose turėtų persikvalifikuoti, išmokti naudotis nauja sistema, o įgytas žinias parsinešti namo. O kalbant apie bausmes, tai efektyviausia būtų riboti prieeigą prie interneto, pvz. 5 kartus įspėti ir tada atjungti arba žymiai sulėtinti internetą. Na bet čia tik mano pasvarstymai iš utopijos srities, Lietuvoje apie tai net svajoti neverta…

 2. Na, jei viskas ateitų iki tokio lygio, kai piratavimas būtų nepateisinamas, tai galima ir apie kokias nors baudas kalbėt. Bet jau geriau kažkuriam laikui nuo interneto tegu atjungia, arba sulėtina, nei kad liepia už kiekvieną kopiją mokėt milijonus

 3. Bausmės aišku nėra išeitis, užtat gali būti priemonė kovoti su visiškai naglais, pvz. 13-mečiais, kurie be žaidimų daugiau nieko nemato, aišku, Lietuvoje labai daug piratavimo atvejų gali būti pateisinta(tinka Kroitus argumentai), tačiau kai LANVA net nesugeba uždaryti didžiausio torrentų trackerio – jau netvarka.

  Kalbant apie išeitį, NORMALIOS INFORMATIKOS PAMOKOS MOKYKLOSE!!! Kai nustosime padlaižiauti MicroSoft’ui ir kai eilinis statistinis informatikos mokytojas sužinos, kad kažkur anapus mokyklos sienų egzistuoja mistiškasis OpenSource, gal ir mokinukai pradės ONE.LT lankyti iš kokios nors LINUX distribucijos 🙂

 4. Dėl mokyklų, tai jau pradedu galvot, kad reikia ieškot informatikos mokytojų ir po truputį partizaniškai stumt tą idėją 🙂

 5. „Mano supratimu, pirmiausia reikėtų pradėti nuo įmonių ir mokymo įstaigų, jas bausti už nelegalią programinę įrangą ir garsiai apie tai pranešinėti, aišku sunkmečio metu tai nekokia išeitis, tad gal vėliau.“ – Mano mokykloje kurioje mokiausi tai buvo ir yra viskas legalu, nes Windows XP ir Office 2003 nieko nekainuoja (juk microsoft „dovanoja“ PĮ [Programinė Įranga] mokymo įstaigoms). Įmonėse stovi legali PĮ, nes niekas nenori gauti baudos.
  Įdomumo dėlei Lietuvos kariuomenė perka PĮ milijonais litų… Pagrinde tai paprasti piliečiai neperka programinės įrangos kainuojančios dešimtis tūkstančius arba dešimtis tūkstančių litų, o „pavagia“ ją. Dalį iš jų galima suprasti, o dalies ne. Galima suprasti tada kai žmonės naudojasi brangia PĮ už kurią nepajėgtų susimokėti, o atviro kodo ar bent nemokamų alternatyvų nėra, nes realiai tokiu atveju tos PĮ kūrėjams nepadaroma žala, nes vistiek jie negalėtų sumokėti, tik šiuo atveju atsisiuntus nelegalią įrangą ir ja išmokus dirbti atsiranda daugiau žmonių kurie moka naudotis šia PĮ, o tai jau pakelia perspektyvas šio PĮ darbovietėse, pagalbos teikime, apmokyme ir pan.

  Kiek pamenu (miglotai pamenu) buvo toks atvejis, kai žmogus padovanojo kompus mokyklos kompiuterių klasei ir pasirodo juose buvo sudiegti nelegalūs windows’ai, tai tas žmogus kuris padovanojo tuos kompus sėdo į kalėjimą berods ar tai didžiulę baudą sumokėjo, nes buvo išaiškinta, kad ten ta programinė įranga nelegali. Čia žiauriai seniai buvo.

 6. Kad Microsoft’as dovanoja PĮ mokykloms ir taip augina naują zombių kartą – faktas, tačiau kalbėjau apie šiek tiek aukštesnio lygio mokslo įstaigas ir specializuotesnes programas(pvz. AutoCAD).
  Įmonės… Negi tu manai, kad kiekvienoje mažoje įstaigėlėje(kirpykloje ar kavinukėje) stovi legalūs Windows ir Office, ar bent šių produktų OpenSource’inės versijos?

  Pabaigai: manau, jog LANVA padarė esminę klaidą, nieko neturėdama(taip, IP adresai yra niekas), paskelbė apie savo nuopelnus ir dar atskleidė tiek informacijos, iš tų 106 piratėlių, atsisiuntusių TRIAL versiją, geriausiu atveju pavyks nubausti vos keletą. Taigi, Simanavičiui neužteko proto patylėti porą mėnesių ir palaukti rezultatų, kurie visuomenės akyse atrodytų daug didesni(ir būtų kur kas didesni), jei prieš tai, per visas žiniasklaidos priemones, nebūtų paskelbtas skaičius 106.

 7. Kad pačiam Microsoft paskambinus, kartais jie rekomenduoja atsiųsti nelegalius Windows’us. O dėl 106 IP adresų linkomanijos, tai microsoft nieko nežino ir nėra davus LANVA teisės siųstis nelegalius windows’us, kad ir nelegalių windows’ų gaudymo tikslais! Taip, kad pati LANVA su užrištom rankom 😀
  P.S. Straipsnių šia tema buvo 15min.lt ir kitur :))

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *