Prieš ką gi kovojama?

Būsiu ir aš prie masės, ir pakalbėsiu apie paskutinių dienų aktualijas.

Visiem žinoma, kad LANVA vėl kelia galvą ir padavė į teismą vieną iš tų 106-ių bei pačią “linkomaniją“. Tai vėl gi įsuko krūvas diskusijų. Nedidelė dalis smerkia piratus ir kaltina juos visom pasaulio nuodėmėm, o likusieji (bent jau dalinai) juos teisina.

Aš save priskirčiau labiau prie teisinančių, nes ir pats naudojuosi torentais. Ir tai nereiškia, kad aš vien tik nelegalią informaciją siunčiuosi. Mane supykdė “Megztuko” kažkur pareikšta mintis, kad nė vienas torentų trakeris negali būti legalus. Kai kas iš man pažįstamų žmonių irgi tuo tiki ir aiškina, kad visa p2p technologija yra nelegali ir negali būti panaudota legaliai informacijai gauti. Didesnės nesąmonės nesu girdėjęs, ir mane tai netgi siutina. Tai jei jau aiškinama, kad visas p2p – nelegalu, tai gal ir FTP protokolas blogai? Juk per jį irgi galima gauti nelegalią informaciją. Tai savaime reikštų, kad joks FTP serveris negali būti legalus. Kaip ir HTTP. Galiausiai – visas internetas yra nelegalu. Juk jei naršyklės lange aš pamačiau kokį paveikslėlį, kuris yra apsaugotas autorių teisėm, nors pateikiamas viešai (kad ir kieno nors logotipas), tai aš jį jau nelegaliai parsisiunčiau, nes tas dalykas jau saugomas kažkur pas mane kompiuteryje (Browser cache). Ir už tai mane, ko gero, galima bausti.

Kai kas sako, kad tokie veiksmai nebus naudingi pačiam Microsoft, kuris su LANVA inicijavo šiuos teismo procesus. Kalbama, kad jei žmonės praras galimybę siųstis Windows nelegaliai, jie pereis prie alternatyvų (Linux, MacOS). Tai, žinoma, būtų visai šaunu. Tačiau labai sunku pažabot piratavimą šalyje, kurioje norint nusipirkt legalią programinę įrangą, reikia mėnesį, ar daugiau, nevalgyt. Nebus linkomanijos, atsiras kiti trekeriai. Uždraus torentus, iškils kiti protokolai, kurie veikia užkoduotai ir decentralizuotai – taip, kad dar sunkiau susekt, kokią informaciją žmogus siunčiasi. O jei policija ateis pas kiekvieną žmogų ir tikrins jo kompiuterį tiesiog todėl, kad jis jį turi, tai čia jau daugiau nei žmogaus teisių pažeidimas. Kad ir ką sakytų LANVA – man atrodo, kad visos šalies žmonių interesas yra svarbiau nei vienos firmos, kuri tą šalį be vargo galėtų nusipirkt, pelnas. Grįžtant prie atviro kodo produktų. Gal žmonės ir pradėtų naudot Linux bei OpenOffice. Bet ar tai vėl nebūtų traktuojama kaip kokių nors M$ interesu pažeidimas? Dabar gi mėgstama skaičiuot, kad kiekvienas, kuris naudoja kažką nelegaliai, tai būtų ir nusipirkęs. Tokiu atveju galima viską paverst taip, kad jei žmogus dabar naudoja Linux, tai tik dėl to, kad gavo jį nemokamai. O jei neturėtų galimybės gaut nemokamai, tikrai būtų pirkęs Windows. Reiškia, kad kiekvienas, kuris naudoja kažką kitą, nei M$ produkciją, varo tą firmą į bankrotą, o tai daro jį piratu ar dar kokiu nusikaltėliu. O be to – Linux naudoja hakeriai, kas daro šią OS pačiu blogiausiu dalyku…

Sekantis žingsnis, prie ko gali prisikabint LANVA – muzikos kūrinių siuntimasis. Jie juk visada teigia, kad gina leidėjų teises. Apie autorius retai kada užsimena. Tie, kas siunčiasi muziką – piratai. O jei pats autorius tą muziką pateikia lasvai visiems siųstis? Kol kas tai viskas tvarkoj. Žinoma, jei autorius neturi sutarties su kokiu leidėju, kuris už tokius dalykus labai skaudžiai baudžia. Bet juk gali būt ir taip, kad sekantis žingsnis būtų toks, jog autoriai, platinantys savo kūrybą pagal laisvas licenzijas (creatrive commons) taip pat būtų paskelbti nusikaltėliais. Juk jie žudo muzikos industriją – nepasirašo sutarčių su leidėjais, kurie dėl to praranda potencialias pajamas.

Taigi – jei piratavimą bandyt pažabot tik represijomis, tai galiausiai gali nelikt beveik jokios laisvės internete, o kiekvienas, bandantis kažką padaryt nemokamai – nusikaltėlis. Man toks variantas nepatinka…

Kažkur “megztukas” pareiškė, kad duomenis apie tuos 106 piratus rinko su “atviro kodo programa uTorrent”. Šitoj vietoj juokiausi garsiai. Pačių uTorrent kūrėjų puslapy aiškiai parašyta, kad programa ne tik kad nėra atviro kodo, bet ir tokia niekada nebus. O po to dar aiškino, kad su atviro koso programine įranga reikai mokėt dirbt, o jis, kaip teko suprast, to nesugeba. Ar galima žmogui, praktiškai nieko nesuprantančiam apie IT, leist dirbti šioje srityje?

Tarp kitko – būtinai reikia paduot į teismą Google bei kitas paieškos sistemas, nes rezultatuose galima rast autorių teisėmis apsaugotų duomenų.

15 comments

 1. LANVA prie nieko negali “prisikabinti”, ji negali skirti baudų, ji negali teisti, netgi ji negali rinkti įrodymų (tikriausiai). Ji tik organizacija, ginanti tam tikrų autorių teises už tam tikrą mokestį. Ir ji gali tik perduoti turimus faktus policijai, kuri, išsiaškinusi faktų pagrįstumą, juos gali perduoti teismui. Ir tik teismas gali nuspręsti, ar kažkas yra kaltas.

 2. vadinasi jai galioja viskas tas pats, kaip ir tiems 106. Vadinasi “megztukas” yra 107? Kiekvienas gali pasiskelbti, kad lindi ten “pažintiniais” tikslais ir nori ką nors “išaiškinti”. Jei jis matė 106, vadinasi pats turėjo tuos win7 ir kuo jo motyvai geresni už kitų?

 3. Kol naudosite windows visokie bamelriai ir megstukai bus jusu valdovai kurie jums isaikins ka galit daryt su savo kopiuteriu ir ko ne. O jei jiems nepaklusite busite nusikalteliai. Teroristai uzsipuldami viena is 100, realiai viena is milijono tikisi jus ibauginti ir taip uzvaldyti. Verkslenimai interenete nepades. O pirkti windos tolygu sumoket teroristam duokle.

  Vienintelis kelias FSF (fsf.org) arba liaudiskai sakant Linuksai. Tik jie gali uztikrinti laisve, tik juos naudojantys gali tiketis laisves ir daryti su savo kompiuteriu tai ka nori.

 4. Aišku, kad visokie verkšlenimai nepadės. Tačiau kai kurie pasisakymai šiek tiek užknisa ir pradeda atrodyt, kad nori uždraust patį internetą. Ir čia ne vien mažaminkščiai tai daro…

 5. Microsoft visas turtas yra toks koks Lietuvos metinis biudžetas (ar bent jau Bill Gates’o). Žodžiu, nėra tas Microsoft’as toks jau ir didelis. Idealu būtų, jei kiekvienas lietuvis galėtų nusipirkti legalius Windows’us, o dar idealiau, jei nereiktų jų pirkti išvis 🙂

 6. Neskaičiau aš tų „šūdryčio“ straipsnių ir nesiruošiu skaityti. Todėl detaliai negaliu komentuoti. Noriu pasakyti tik du dalykus:
  1. Prieš piratavimą reikia kovoti. Kaip tą reikia teisingai daryti aš nežinau, bet man jokios abejonės nekyla, kad reikia.
  2. Negalima piratavimo ir protokolų sukergti į vieną problemą. Tai neturi jokio ryšio. Torrent labai geras ir labai naudingas protokolas. Ir tai kad jis ant tiek geras, kad apsunkina kovą su piratavimu – negali būti įvardinamas kaip piratavimo priežastis.

 7. Mano nuomone su piratavimu reikia kovot tose vietose kur yra nemokamos alternatyvos pvz. OS. Jei būtų apribota galimybė nelegaliai naudoti MS OS be abejo tai skatintų alternatyvų plitimą. Manau reikia nepamiršt kad MS su automatiniais updeitais galėtų užblokuot nelegalias os, bet taip nėra. Nelegalią os gali naudot kiek tinkamas ir niekas neužblokuoja, tuo tarsi leisdamas ją naudot. O teismai skirti daugiau kovos su piratavimu imitacijai.
  Kas liečia programas kurioms nėra nemokamos alternatyvos (pvz projektavimo programas) asmeniškai aš manau, kad namie tokias nelegalias programas naudoti mažas nusikaltimas.

 8. >Manau reikia nepamiršt kad MS su automatiniais updeitais galėtų užblokuot nelegalias os, bet taip nėra.
  O jie ta bande jei prisimeni genuine windows. Realiai jie to negali. Vienas dalykas kad negali zmoniu priverst siustis updeitus, negali gi liept prijungt kompo prie intero nes kitaip windows neveiks. MS tyciojasi is savo klientu visaip bet dar ne tiek, net tie drakonai turi saika.

 9. Dalius, manau nereiktų vertint turtą su pajamomis, o abu vertinti pajamomis. O tai reiškia, kad VIENA kompanija – Microsoft padaro (pagamina) beveik tiek pat kiek mūsų VISA valstybė!

 10. Šmaikštuolis 😀 Aišku, kad nelegalu 🙂 Viskas, kas gali būt perduodama p2p tinklais – nelegalu. Bent jau manau, kad taip LANVA galvoja…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *