Ubuntu nuvylė…

Kad ir kaip man patiktų Ubuntu, šįkart aš šia OS šiek tiek nusivyliau. O buvo taip…

Vienas mano kolega nusipirko naują kompiuterį ir įsidėjo pas save bevielio tinklo plokštę, nes su laidais pas jį namuose – problematiška. Ir ta plokštė jam ant Windows 7 veikė kažkaip keistai – viską pagauna, pradžioje greitis būna normalus, o paskui krenta taip, kad jau kažką atsisiųst būna nebeįmanoma. Kaip išaiškėjo, tai čia būtent su Win7 ir ta plokšte taip vyksta.

Pažiūrėjo žmogus internete, kur aiškino, kad kitos sistemos, įskaitant Linux, šitoj vietoj veikia tvarkingai. Taigi, nutarė pabandyt. Aš kaip visada patariau Ubuntu ir dar padėjau įdiegt. O čia ir prasidėjo “linsmybės”…

Ta plokštė veikė – pagavo visus aplinkui esančius WiFi tinklus, bet… Norint prisijungti prie savo namų tinklo, reikėjo įvest WPA/WPA2 slaptažodį. Tai savaime suprantama – tinklas užkoduotas. Pirmas nemalonus dalykas, kuris išlindo – routerio sugeneruotas slaptažodis tiesiog netilpo į įvedimo laukelį – vieną simbolį nukirpdavo. Teko persikrauti į Win, prisijungti prei routerio ir sumažinti slaptažodį vienu simboliu (būtent tiek ir netilpo). Dabar tilpo visas slaptažodis, bet kažkodėl mygtukas “connect” buvo neaktyvus. Pasirodo, reikėjo dar kelis simbolius nutrint, kad jis taptų aktyvus (galiausiai išėjo kažkur 62 simboliai). Vėl slaptažodį sumažinom. Jau viskas tilpo, leido spausti “connect”, bet niekaip nepavyko prisijungti. Bandė jungtis, bet po kurio laiko vėl paprašė to pačio slaptažodžio. Ir taip vėl ir vėl… Nieko gero nesulaukiau, palikau kolegą ikimo valiai – kreiptis į visagalį google.

Kitą diena sužinojau, kad taip ir nepavyko jam prisijungt. Kiek ieškojo, naudingos informacijos nerado. O jei kažkas ir buvo, tai vos ne pačiam tvarkykles reikia pasirašyt, kad viskas veiktų tvarkingai. O kažko kito įdiegt juk neįmanoma – tam reikia to pačio tinklo, kurio nėra.

Tokie dalykai ir atbaido žmones. Kodėl įdiegus OS dar reikia kankintis su tokiu elementariu dalyku kaip belaidis tinklas? Kodėl tai negali veikt paprastai, kad ir kaip toj pačioj windozėj? Žinoma, pats išsprendęs problemą tapsi labiau patyręs ir žinosi kas kur ir kaip. Bet ar paprastam žmogui turi reikėt rašyt komandas, skriptus, kad kažkas veiktų? Eiliniam vartotojui, norinčiam pereiti prie Linux, to neturi reikėt. Viskas turi būt click’n’drag’n’drop. O taip nėra… 🙁

33 comments

 1. Visiškai nesutinku su tavo išvadom. Iš mano patirties, daugiau hardware veikia su linux “out of the box” nei su Windows. Nors aš Windows nenaudoju nuo XP (nenaudojau nei Vista, nei Win7), tai negaliu labai ginčytis.

  Be to, tai, kad trūksta draiverių iš tiesų yra ne OS kaltė, o hardware gamintojų. Juk microsoft patys nerašo draiverių visiems egzistuojantiems įrenginiams. Tiesą sakant šioje vietoje vėl pliusas linux’ui, kad vartotojai sugeba patys parašyt driverius, net jei gamintojas jų neprideda.

  Na ir galiausiai – kitą kartą siūlyk žmogui Linux Mint 😉

 2. Na, kaip jau minėjau – draiveriai buvo, tinklą atrado. Tiesiog nebuvo įmanoma prie jo prisijungt. Realiai nežinau, kame galėjo būt problema. Dar kolega pamėgins pakeist savo routerio kodavimą į WEP arba visai nuimt ir tada bandyt suinstaliuot kitą network manager’į. Jei pavyks, žinoma…

 3. Juk lygiai taip pat nesamones darė su Win 7, tai gal čia tiesiog hardware brokuotas koks..

 4. Ten iš pradžių gal net 65 simboliai buvo – tokį sugeneravo pats routeris. Ir ten ne HEX simboliai.
  O hardware tai kažin ar brokuotas – viskas veikia. Tiesiog su Win7 – bėdos vienokios, o su Ubuntu – kitokios…

 5. Ir netingėk >60 simbolių slaptažodį įrašinėti…
  Sugeneravo ruteris? Kas jis? Dievas? 😀
  Įrašai normalų stiprų slaptažodį pats ir baigta. 🙂
  O su atbaidymu tai… Win7 kiek supratau iškart atbaidė? 😀

 6. Tokie slaptažodžiai jau nebe vedami, o “copy-paste’inami” 😀
  O google’as aiškina, kad šita korta ant linux veikia puikiai 😛

 7. Aš ten laiko neturėjau sėdėt ir kažką tvarkyt – ne mano daiktas. O dėl slaptažodžių iš 6* simbolių, tai aš neįsivaizduoju, kodėl jis toks – kaip man sakė, tai tokį sugeneravo routeris kai buvo daroma konfigūracija. Ir šiaip tai išvis – kuo ilgesnis koks nors passwordas, tuo saugiau, jei neklystu? Kokio velnio tada ribot?

 8. galiausiai išėjo kažkur 62 simboliai… tokiu be proto ilgu slaptazodziu naudot visiskai neapsimoka. Taip ilgi yra gerai, bet tai nereiskia, kad jei tokie tai labai gerai.
  Jei irodysi savo uzpildai “buga” ir laukelis bus praplatintas. Cia ir visa jega OSS.

  Jis yra susiaurintas tam, kad nebutu pokstininku/hakeriu kurie visa poema ives i ta laukeli ir paziures kas is to gausis, o gaunasi vos ne stebuklai kartais.

  >Kodėl įdiegus OS dar reikia kankintis su tokiu elementariu dalyku kaip belaidis tinklas?
  Nes tinklo ploksciu gamintojai sukuria sudinus draiverius kurie jie isivaizduoja kad yra sedevras juos dar uzpatentuoja, nes isivaizduoja kad ju sedevra visi konkurentai kopijuos ir nuvarys juos i bankrota ir nei niekam neleidzia prisidet nei prie draiveriu tobulinimo. Patys irgi nieko doro nesugeba padaryt realiai.

  Reiktu i viska ziuret vat butent taip placiau ir apseit be tokiu gamintoju produkcijos. Jei juos toleruos visi tai dar 10 metu su XP atsedes, ne be Linux nei be win7 irgi.

 9. WICD arba Wifi Radar būtų galima panaudot, jei juos suinstaliuot, bet tam, kad suinstaliuot, reikia turėt tą patį tinklą, prie kurio pasijungt nepavyksta 🙂

 10. Na galima tinkla sukonfiguruot su:
  sudo ethx iwconfig essid “foo” key AA:BB:…
  sudo dhclient ethx
  x foo ir AA:BB:… pakeist reik i realius nustatymus.

 11. Ten spec. kodinį raktą sugeneravo. Man tas pats buvo, kai pirmą kartą wifi bandžiau. Grafinį interfeisą niekaip nepavyko priversti priimti kodą, tik tiesiogiai konfigus paredagavus ėmė veikti.

  Patarimas: negeneruok kodinių raktų, naudok paprasčiausią tekstinį slaptažodį. Nenaudok wep, naudok wpa-psk (sako jis daug saugesnis už wep).

  Iš programų, man NetworkManager nepatiko, naudoju Wicd, paprastas ir lengvai suprantamas interfeisas, jokių problemų.

 12. Dėkoju už patarimus – kai tik pasigausiu kolegą, mėginsiu perduot viską.
  O dėl to spec. kodo – bet kodėl windows būtent su juo ir pasijungia? Šiaip tai ten ir yra WPA, o ne WEP. Nes irgi buvo girdėta, kad WEP nulaužt – sekundžių reikalas, o WPA – beveik neįmanoma

 13. Visos OS yra kaip kokie kortų nameliai, pajudinsi kažką netinkamai ir sugrius, bet linux tai pastebėjau su tuo didžiausias problemas turi 🙂 Ne kartą teko skaityt developerių komentarus ta tema 🙂 Aš pats nors ir esu už linux, na bet jei man reikia išjungt ACPI, kad veiktu WiFi, ir užkinist visokius hack’us, jog veiktų NVidia vaizdo plokštė, ir dar belekiek hack’ų kad gaučiau garsą?? :))) Na nežinau, ar čia yra gerumo. O kas geriausia, tos bėdos su 9.10 , su 9.04 viskas veikia daug geriau 🙂 Apskritai, sakot čia hardware gamintojų bėdos, jog neveikia jų produktai? Bet ar jiem svarbu tai, ką galvoja vos keli procentai PC vartotojų? Ir dar, jog jiem patiem reikia daug labiau dergtis, jog priverstų veikt nelemtus driver’ius? Tas suportas atsieina daug brangiau nei Win ar net Mac 🙂 Žodžiu, esmė yra ta, kol nebus rimto perversmo Linux srityje, tol Linux ir liks vos kelių geek’ų ar šiaip neturinčių ka veikt žmonių žaisliukas 🙂

 14. > O dėl to spec. kodo – bet kodėl windows būtent su juo ir pasijungia?

  linux su juo pasijungia, tiesiog GUI painus ir neišbaigtas. Man teko burti su wpa_supplicant.conf nes tuo metu NM-e per GUI reikiamų parametrų įvesti nesugebėjau.

  Nors, kaip yra pastaruoju metu negaliu pasakyti. Aš wifi problemas sprendžiau prieš porą metų, kai mano kompo wifi draiveriai tebebuvo pusžaliai.

 15. Naudoti raktą ilgesnį nei 12 simbolių tikrai nėra praktiška. Nes galimybių nulaužti tai beveik nesumažina, bet, kaip matome, sukelia daung nereikalingų problemų.

  GODhack pasiūlytas pasijungimo variantas su iwconfig buvo nelabai į temą, nes tinka tik WEP kodavimui.

  Forson, suklydai dėl palaikymo kainos. Ir sakyčiau smarkiai 😀 Viskas ką gamintojas turi padaryti, tai pateikti įrenginio specifikacijas. Kodėl niekam nekyla problemų su Intel gaminiais? Pasirodo, kad galima turėti geras tvarkykles. Tereikia gamintojo noro bendradarbiauti.

 16. Nesuprantu žmonių, kurie internetą pasiekia TIK per wifi, nes bet kokiu atveju wifi routeris prijungtas prie laido… 🙂

  Visų pirma wifi yra nesaugus, bet kuris kaimynas gali susirinkti visus paketus, be didesnių problemų nepriklausomai ar naudoji WEP ar WPA.

  Visų antrą, šiai dienai tik nedaugelis naudoja 802.11g ir turi 54 Mbps, 99% visų wifi naudotoju turi 802.11b įrangą ir turi tik 11 Mbps interento greiti.

  Pavyzdžiui aš, iš tiekėjo gaunu 100 Mbps greitį, mano turima wifi įranga 802.11b maksimaliai suteikia tik 11 Mbps, todėl nors ir turėdamas belaidį internetą, dažniausiai jungiuosi su laidu. Nėra logikos turint greitą internetą, naudotis juo 10 kartų lėčiau… 🙂

 17. Man asmeniškai irgi visada laidas yra geriau ir pats naudojuosi praktiškai juo. Bet kai routeris yra vienam kambary, o kompas – kitam, ir nuo vieno iki kito reikia kokių 20 metrų laido, tai WiFi gal šiek tiek gelbsti.
  O kad WPA slaptažodžio maksimalus ilgis – 63 simboliai, tai tik dabar sužinojau. Bus ateičiai žinot. Ir čia ne šmeižtas, o tiesiog nesusipratimas, kurio pasekoje man buvo sugedus nuotaika 🙁

 18. >>>fosron:
  Visos OS yra kaip kokie kortų nameliai, pajudinsi kažką netinkamai ir sugrius, bet linux tai pastebėjau su tuo didžiausias problemas turi
  Linux su tuo maziausiai problemu turi, dinaminis moduliu uzkrovismas netgi uztikrina persijungima i kitus draiverius be restarto. Pvz win iki to matyt dar 20 metu tobulinimo.

  >Ne kartą teko skaityt developerių komentarus ta tema
  ms.com propoganda?

  >Aš pats nors ir esu už linux, na bet jei man reikia išjungt ACPI, kad veiktu WiFi,
  >ir užkinist visokius hack’us, jog veiktų NVidia vaizdo plokštė,
  Ar norite isirasyti nvidia propietry drivers spaudi yes ir viskas. Ant windows puse valandos krusaties. Kad veiktu garso plokste.
  >ir dar belekiek hack’ų kad gaučiau garsą??
  Man dar neteke matyt atvejo, kad neveiktu garsas nors forumuose minimos bedos su laibai retom garso plokstem.

  >Apskritai, sakot čia hardware gamintojų bėdos, jog neveikia jų produktai?
  Taip, jie deda dideles pastangas, kad neveiktu.
  Bet ar jiem svarbu tai, ką galvoja vos keli procentai PC vartotojų?
  > ne jiem nesvarbu, jiem svarbu kad visi glusiai pirktu naujas plokstes, kad 3 metai nes su senais windows incopatable cia tai ju svajone beveik jau igivendinta.

  >Ir dar, jog jiem patiem reikia daug labiau dergtis, jog priverstų veikt nelemtus driver’ius?
  Ju nieks nepraso dergtis, ju yra prasoma pateikt irangos techinius duomenis kurie reikalingi draiveriams sukurti. Jie jau geriau sukuria patys visus draiverius, nei atskleidzia paslaptele kaip nvidia plokste veikia. Pamatyt savarankiskai apie zodzio “kainuoja” prasme tokiomis aplinkybemis.

  >Žodžiu, esmė yra ta, kol nebus rimto perversmo Linux srityje, tol Linux ir liks vos kelių geek’ų ar šiaip neturinčių ka veikt žmonių žaisliukas
  Esme ta kad zmonem nereikia laisves zmonem reikia hitlerio kuris pasakytu pirkit naujus windowsus visi eina ir perka. paskui pirkit nauja plokste nes imcompatable su naujais vindowsais visi eina ir perka. Tokiem zmonem Linux, laisve ir demokratija yra buvo ir bus nesuprantamas dalykas. nebent Linux istiktu totalitaristinis perversmas kokia korparacija paimtu valdzia tada Linux pasidarytu tinkami buku vartotoju masems, bet to perversmo nebus ir svarbiausia niekam jo nereikia.

 19. Spėju, nepatikės manim tas kolega, kai prasitarsiu apie WPA nulaužimą 🙂 Peršasi išvada, kad jei nenori, kad tavo wifi tinklą kas nulaužinėtų, tai tiesiog palik jį atvirą visiems 🙂

 20. Is principo kibirine ideja istransliuot TCP/IP duomenis radio bangom.
  Isvada tiesiog ta, kad tradicinis LAN pigesnis, greitesnis ir saugesnis.

 21. Pas kolega ne WPA, o WPA2, kurio taip lengvai nenulausi 😉 siaip pastebejau, kad visiems labai patiko apie slaptazodzius diskutuot. jo ilgis atitiko visus standartus. tikrai nemanau, kad cia jo kalte. mano nuomone, bug’ovas tas ubuntu default’inis network manageris. Po keliu nepavykusiu meginimu prisijungti, jis isvis pradedavo man surasti access point’us su hieroglifais pavadinimuose 🙂 0.8 versija tikrai per didelio pasitikejimo nesukelia 🙂

 22. Wpa2 ar wpa principinio sk ner vistiek lauziamas handsheikas. Aisku wpa2 geriau bent yt filmuku gal dar nera.
  Kad netw manageris bugovas tai galbut tam ispasakot yra bugzila ir pan tam skirti pusl. As tai net nlb zn kaip jis atrodo nes per cli jungiuos.

 23. ash nesuprnatu kam naudoti 62 simboliu slaptahzody? o atsilabinejimai kad matai chia rooteris sugeneravo tai,kas ka valdo? tu rutery ar ruteris tave. :] ivesk normalu slaptazhody ir baigta, o ne ant ubuntu dek ;][pats ubuntu nenaudoju]

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *