Iš kitos pusės

Ne kartą, kaip ir daugelis, esu galvojęs: „šitie tai vagys, nes iš kur tiek pinigų turi“, „šitie kažkokį konkursą laimėjo tai tikrai per kyšius ar pažįstamus“, „šitas dirba geram darbe tik dėl to, kad asmeniškai pažįsta vadovą“… Bet kažkaip paskutiniu metu keičiu nuomonę, ir nesu toks kritiškas. Nes su kai kuriom tokiom „standartinėm“ situacijom susidūriau iš kitos pusės. Pateiksiu pavyzdžių.

Situacija: Viename mieste buvo surengtas konkursas vienam statiniui(ne pastatui). Konkursą laimėjo architektai, statinys statomas. Nors ir ne visai taip, kaip norėtųsi.

Aplinkinių nuomonė: Kažkoks neaiškus, niekam nereikalingas statinys, kurį aiškiai stato siekdami pinigus praplaut. Konkursas? Yeah, right. Kokie nors turtingi tėvai savo vaikų šūdprojektį prakišo.

Realybė: Konkursą pagal visas taisykles laimėjo architektai be kyšių, ir jų tėvai tikrai nėra tie, kurie turėtų pinigų vaikams „padėt“.

Situacija: Vieną savaitgalį vienas bankas žmonėms, atlikusiems kažkokias operacijas, nuskaitė dvigubas sumas.

Aplinkinių nuomonė: Bankas kaip visada norėjo iš žmonių pinigų pavogt, bet nemokšiškai padarė, tai žmonės pastebėjo.

Realybė: Adminas, atsakingas už tas operacijas, šeštadienį buvo pagiriotas(ar šiaip ne nuotaikoj dirbt), ir vietoj to, kad įvykdytų planinę komandą vieną kartą, netyčia padarė tai du kartus.

Situacija: Piratų partijos el. pašto grupėj pasakiau, kad nebūtina steigti oficialios organizacijos, norint kažką padaryti naudingo Lietuvai. Paminėjau pavyzdžių(kaveikiavaldzia.lt, parasykjiems.lt, manoseimas.lt).

Atsakymas: Vienas žmogus iškart tėškė atgal, kad tai yra vieno judėjimo (ManoValstybė.lt) projektai. Jo žiniomis tas judėjimas ne tik kad turi formalią įstaigą, bet ir yra „stipriai institucionalizavęsis“. Ir išvis – tai yra konservatorių projektas, kaip ir Transparency International Lietuvos Skyrius.

Realybė: ManoValstybė.lt yra tiesiog google el. pašto grupė. Tai tiesiog judėjimas, kuris neturi, ir neplanuoja turėt, kažko oficialaus. Ten tiesiog susirinkę politiškai neabejingi žmonės, kurie daro tai, kas, jų manymu, gali atnešti naudos Lietuvai. Žinoma, yra keletas projektų, kurie gauna finansavimą, tačiau pinigai ateina per trečius juridiniu asmenis, kurie tiesiog samdo žmones, priklausančius tai grupei. O dėl sąsajų su konservatoriais… Jei vienas aktyviausių narių ten priklauso jauniesiems konvervatoriams, tai tikrai nereiškia, kad visa grupė yra tokie. Jei taip siet, tai Piratų Partija turėtų būt nacistinės pakraipos komunistai, nes grupėj daugiausiai besireiškiantis žmogus būtent tokias pažiūras ir reiškia.

Tai tik keletas pavyzdžių, kai pamatęs situaciją iš kitos pusės, vertini ją palankiau. Manau, kad nereikia iškart visada sakyti „visi jie vagys“ – pirma susipažint su situacija reiktų kiek įmanoma detaliau, o tik paskui kritikuot.

2 comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *