Reziztencinė Linux kova

Manau, ne aš vienas pastebėjau, kad kova “atviras kodas vs uždaras kodas” dar kitaip vadinama “linux vs windows” – visada pakankamai arši. Neretai kokio populiaresnio straipsnio komentaruose užverda tokios kovos, kad rodosi, jog realiame gyvenime tokie žmonės vieni kitiems be skrupulų gerkles perpjautų.

Kažkodėl atėjo mintis, kad jei programinę įrangą (konkrečiau – OS) ir jos vartotojus sulygint su valstybe, tai gautume štai tokį vaizdelį…

Turime autoritarinę valstybę, kur absoliučią daugumą valdžioje turi Microsoft ir jo šalininkai. Yra nedidelė, bet pakankamai žmonių mėgstama Apple opozicija, kuri nors ir teigia, kad kad tie, kas valdžioje – blogis, bet patys realiai siekia tų pačių tikslų, tik pasinaudodami gal kiek kitokiomis priemonėmis.

Visuomenė labai patenkinta savo valdžios sprendimais ir veiksmais. Kartais pozicija ir opozicija meta vieni kitiems kaltinimus dėl vieno ar kito dalyko – kad atrodytų, jog kažkas vyksta, o ir žmonės tokiu atveju labiau patenkinti.

Bet pogrindyje iš kažkur vis atsiranda atviro kodo idėjos. Žmonės, nepatenkinti esama situacija, kalba, kad valdžia bukina žmones, ir prieš tai reikia kovot. O jie žino, kaip. Kai kurie ne tik kalba, bet ir veikia. Vieni savo mintis skleidžia draugų ir pažįstamų tarpe, kiti, drąsesni, mėgina kilt į viešumą. Tik neretai jie veikia nesusiderinę vieni su kitais (Linux, BSD stovyklos).

Valdžia į juos nekreipia dėmesio pareikšdama, kad čia kažkokie silpnapročiai, ir į juos dėmesio kreipt neverta. Visuomenė, kaip visada, tam pritaria, ir arba nekreipia dėmesio, arba sutiktam atviram kodui spjauna į veidą, o jei sugeba, tai ir primuša.

Tačiau iš lėto tas pogrindinis judėjimas auga. Bendruomenių vadovai, valdininkai į kuriuos kreipiasi žmonės, tampa atviro kodo gerbėjais. O visuomenė to net neįtaria. Pamažu kai kurie dideli verslininkai priima tas naujas idėjas ir kartais net tai pripažįsta. Netgi opozicijoje atsiranda tokių disidentų. Tačiau jiems greit sumokama, ir tos idėjos pateikiamos kaip dar vienas nuostabus sprendimas, “neturintis nieko bendro” su atviru kodu.

Itin paplinta Linux partija. Jie nuolat bando pakliūt į valdžią, tačiau susiduria su jau ten esančių propagandos mašina, ir visuomenė juos nuolat atmeta. Bet jie atkaklūs, ir po truputį atsiranda pripažinimas. Nes atviras kodas skverbiasi ir į valdančiųjų galvas. Labiausiai sekasi Firefox grupuotei. Jie tvirtina, kad atviras kodas gali būt suderinamas ir su Microsoft. Todėl valdantieji pasako, kad “taip – atviras kodas gerai, bet kol tai po mūsų sparneliu”.

Ir štai vieną dieną visų garbinama Google bažnyčia pareiškia, kad ir jie nori į valdžią. Ir kad to jie sieks susijungę su Linux partija…

Visuomenė pasimetusi. Nesinori prieštaraut valdžiai – gali blogai baigtis. Bet ir Bažnyčios žodis – šventas…

Nusimato perversmas, ar tik eilinis fiasko?

11 comments

 1. Super palyginimas!! Ir analogijos atrodo labai taiklios. Man nieko panašaus net į galvą neateitų, nors aš linkęs politikuoti

 2. labai panašu į anarchistus, kurie tiki žmogaus laisva valia, protu ir prigimtiniu gerumu. Kuriems valdžia iš esmės blogis, prievarta ir išsilavinusiam žmogui tik trukdanti institucija.

  Šioje vietoje anarchistai galėtų pasveikinti atvirą kodą ir iš jo pasimokyti, nes idėjiški kompiuteristai yra sukūrę savų struktūrų, tinkančių laisviems individams ir duodančių realių rezultatų.

 3. @cloo
  Dar visai nesenai bandžiau suvesti anarchistus ir ubuntustus, kilo didžiulis skandalas… 🙂 Daugelis išsigando kažkokių politinių intrigų, kiti matė kažkokias sąsajas su sektomis ir pan…

 4. As amziais i ta komentaru kara isiveliu, bet priezastis buna visad viena ir daug kam ji netiketa:
  Zmones paprasciausiai be winXP NIEKO nezino ir nieko nemate, bet kazkodel stoja i MS puse. Galu gale jie net tu win isvis nepirke ir MS juos laiko didesniais savo priesais nei mus. BET jie vistiek stoja i MS puse.

  Kodel???!!!
  Gal defaultinis sreensaveris su win logotipu yra slapta MS programa plaunanti smegenis? 😀

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *