Apie toleranciją

Po praeitos savaitės didžiojo įvykio, ir aš pakalbėsiu apie toleranciją. Tik gal ne visai taip, kaip įprasta paskutiniu metu…

Situacija, kokią dabar patiria įvairios mažumos, labai puikiai aprašoma X-Men komiksuose. Ten idėja labai aiški: žmonės nemėgsta ir bijo kitokių, nei jie. Šiek tiek smulkiau apie viską.

Komiksuose mutantai kovoja už savo teisę gyventi. Vieni tai daro taikiais metodais – mėgindami įrodyt, kad mutantai tai irgi žmonės, tik evoliucionavę. Tuo užsiima Charles’as Xavier (dar žinomas kaip Profesorius X). Jis su savo komanda įvairiais būdais stengiasi padėti žmonėms ir įrodyti, kad jie – nėra grėsmė visuomenei. Tai jam nelabai sekasi.

Kita stovykla – Magneto. Žydų kilmės vaikas patyrė koncentracijos stovyklos siaubą, todėl yra įsitikinęs, kad žmonės ir mutantai negali sugyventi, todėl turi nugalėti stipresnė rūšis. Žiūrint iš šalies, atrodo, kad jie ir yra pagrindinė priežastis, kodėl žmonės taip nekenčia visų mutantų.

Tačiau, panašiai kaip ir Lietuvoje kalbant apie visokias mažumas, kalti ne tiek patys mutantai, kiek paprasti žmonės, pilni neapykantos ir nepagrįstos baimės. O tai iššaukia engiamųjų atgalinę reakciją.

Mutantų kontroliavimas netgi buvo įteisintas įstatymiškai – kiekvienas privalėjo registruotis. Taip pat buvo sukurti robotai, gebantys suvaldyti bent jau kažkurią dalį mutantų. Nuolat yra vykdoma kampanija, nukreipta prieš mutantus, pateikiant juos kaip grėsmę visuomenei. Nepaisant to, kad nemažai jų yra visuotinai pripažinti superherojai, kovojantys ne tik petys į petį su kitais ne mutantais, neapykanta jiems visada išlieka.

Dar šis tas apie pačią šios serijos publikavimo istoriją, kas kažkiek susiję su tolerancija bei mažumomis…

Nors pirmieji X-Menų komanda buvo vien baltaodžiai amerikiečiai, laikui bėgant komanda keitėsi, pildėsi naujais nariais. Ilgainiui ši komiksų serija tapo pačia daugiatautiškiausia. Čia galima rasti ne tik įvarių rasių, bet netgi ir daugelio atskirų šalių atstovų.

Būtent X-Men serija atvėrė kelią seksualinėms mažumoms komiksuose. Pirmasis superherojus, viešai pripažinęs, kad yra gėjus, buvo X-Menas Northstar. Viena iš pagrindinių “blogiukių” Mystique, vaizduojama biseksualia. Taip pat Wolverine sūnus buvo pavaizduotas besibučiuojantis su vyru, bei taip pat palaikantis santykius moterimi.

Nors pati serija ir neparodo, ką reikia daryti, kad žmonių požiūris į kitokius pagerėtų, bet ji bent jau iškėlė šias (ne vien tai, ką aprašiau) problemas į viešumą. O tai jau yra nemažai…

4 comments

  1. Ė, koks geras sulyginimas! Ypač eilutės “Nepaisant to, kad nemažai jų yra visuotinai pripažinti superherojai, kovojantys ne tik petys į petį su kitais ne mutantais, neapykanta jiems visada išlieka.”

    Aišku, visada atsiras tokių (kaip vyr), kurie iškart tiesmukiškai pasakys – nu tai va, jie mutantai, nenormalūs :)) Tokiu atveju telieka ik pirštu parodyt ir pasijuokt.

  2. Patarčiau daugiau pasidomėt X-Men serija – dar ne tiek rasi taiklių paralelių su realiame pasaulyje esančiomis visokiomis homo, kseno ir kitomis fobijomis. Dar kartą pabrėžiu – komiksai tai nebūtinai vaikiškas užsiėmimas 😉

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *